Sieć piątej generacji coraz bliżej

  • kg
  • 2019-09-16 15:22:39
Sieć piątej generacji coraz bliżej
  • Foto: TV Gawex

Prezydent właśnie podpisał megaustawę, czyli przepisy, które ułatwią Polakom dostęp do szybkiego Internetu. W Warszawie rozpoczęły się testy sieci 5G.

Dostęp do szybkiej sieci jest dziś tym samym, czym kiedyś był dostęp do dróg i elektryczności – powiedział we wtorek Minister cyfryzacji, Marek Zagórski podczas uruchomienia w Warszawie testowej sieci piątej generacji. - Dla Polski sieć 5G to szansa na skokowy rozwój gospodarki. Chcemy zrobić wszystko, by zyskały na tym polskie firmy – dodał szef MC.


Szybkie testy
Uruchomiona właśnie w stolicy testowa sieć 5G pozwala ściągać dane z szybkością blisko 1Gb/s. Urządzenia ją tworzące działają w paśmie 3,4 - 3,6 GHz, udostępnionym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. To pasmo docelowo planowane do uruchomienia sieci 5G w Polsce.
W testach będą wykorzystywane dostępne obecnie urządzenia obsługujące sieć piątej generacji, w tym ponad 100 smartfonów i routery. Stacje bazowe zostały rozmieszczone w taki sposób, aby tworzyły spójny zasięg i umożliwiały poruszanie się między nimi bez zrywania połączenia z 5G.

Nowe prawo.
Kancelaria Prezydenta RP poinformowała o podpisaniu ustawy o rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, w skrócie zwanej megaustawą. Nowe prawo pozwoli usunąć istniejące bariery administracyjno-prawne w budowie sieci szerokopasmowych.
Lepszy zasięg w telefonie, szybki Internet - także tam, gdzie dzisiaj go nie ma, np. w parkach narodowych czy uzdrowiskach - to realne, pozytywne skutki nowych przepisów.
Jak mówi Minister cyfryzacji: „Polacy chcą mieć łatwy i szybki dostęp do Internetu. To dla nich narzędzie codziennego użytku, które ułatwia im życie. Dzięki nowym przepisom, Internet dotrze tam, gdzie dzisiaj go nie ma. To także wsparcie dla nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych”
Megaustawa daje też możliwość budowy systemu monitorowania pól elektromagnetycznych (PEM). To ważne w kontekście uspokojenia obaw części społeczeństwa.

Komentarze (1)

Ash 2019-09-16 22:57

Masowa kontrola społeczeństwa czas start.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: