Prawie tysiąc wniosków w pierwszym tygodniu

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-09-16 06:44:47
Prawie tysiąc wniosków w pierwszym tygodniu
  • Foto: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Od września ZUS udostępnił formularz wniosku o tzw. świadczenie 500 plus dla osób niesamodzielnych. W pierwszym tygodniu w Zachodniopomorskiem niemal tysiąc osób złożyło taki wniosek.

Częściej o świadczenie starają się kobiety. Do szczecińskiego oddziału ZUS wpłynęło 580 wniosków, z czego 341 złożyły panie. W Koszalinie natomiast do piątku, 6 września, na 409 wszystkich wniosków, 233 były od kobiet. Zdecydowana większość osób składa dokumenty w placówkach ZUS, gdzie na salach obsługi klientów korzysta z pomocy doradców. Pomagają oni wypełnić wniosek, sprawdzają czy jest kompletny i tłumaczą na jakich zasadach jest przyznawane świadczenie.

Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (tel. 22 560 16 00) uruchomiło specjalną linię dotyczącą świadczenia „500+” dla osób niesamodzielnych. Pracownicy odebrali już 9 tys. połączeń w sprawie nowego świadczenia.

W całym kraju, tylko do 6 września, wpłynęło już 18,4 tys. wniosków. Ich rozpatrywanie - zgodnie z przepisami ustawy - rozpocznie się 1 października, czyli w momencie, kiedy nowe przepisy wejdą w życie.

Karol Jagielski

regionalny rzecznik prasowy ZUS

województwa zachodniopomorskiego

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: