Sin tax – czy będzie podatek od grzechu ?

  • kg
  • 2019-09-13 16:08:35
Sin tax – czy będzie podatek od grzechu ?
  • Foto: TV Gawex

W tym miesiącu Narodowy Fundusz Zdrowia rusza z kampanią uświadamiającą, jak szkodliwy jest cukier. NFZ walczy o zmianę zwyczajów żywieniowych Polaków, wypowiada więc wojnę cukrowi i chce, by wprowadzić od niego podatek, zwany też sin tax czyli podatek od grzechu.

Ponadto w swojej nowej kampanii NFZ uświadamia Polakom, jak szkodliwe dla organizmu jest jego spożycie.

Cukier jest odpowiedzialny za cały szereg chorób. Według NFZ, z roku na rok liczba dorosłych osób chorych na cukrzycę systematycznie wzrasta.

Według danych, liczba osób chorych na cukrzyce ciągle wzrasta – w 2018 roku zarejestrowano ponad 2,7 mln osób cierpiących na tę dolegliwość, co przekłada się na 9,1 proc. dorosłego społeczeństwa. Spowodowane jest to dużym spożyciem cukru, statystycznie przeciętny Polak przyjmuje go aż 40 kg rocznie.

Obecnie wiele osób sięga po tańsze produkty. Kierując się podstawowym kryterium – ceną.

W efekcie cena produktów wpływa na wybory żywieniowe. I właśnie tym kieruje się większa część społeczeństwa w trakcie robienia zakupów . Wprowadzenie „słodkiego” podatku może choć trochę zniwelować te różnice i dzięki temu mieć bezpośredni wpływ na stopniowe odchodzenie od cukru.

„Uważam, że na początek należałoby zwiększyć akcyzę na napoje wysokosłodzone: typu cola, pepsi, wody smakowe, napoje i soki owocowe. Wszystkie produkty z dużą zawartość cukru. Chcemy sprawić by dzieci i młodzież nie sięgali po niezdrowe rzeczy np. batony i wysoko słodzone napoje, by zdawali sobie sprawę z tego, że to jest szkodliwe. Uważamy, że są spore możliwości osiągnięcia celów poprzez edukowanie. Będziemy prowadzili działania i analizowali dane. Jeśli nie będzie efektów zastanowimy się nad innymi krokami” - uważa prezes NFZ.

 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: