Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej ks. Marka Rybińskiego

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-09-05 09:12:47
Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej ks. Marka Rybińskiego
  • Foto: TV Gawex

Wczorajszego wieczora (04.09), czyli w dzień św. Rozalii, patronki parafii na osiedlu Zachód, oprócz tradycyjnej, wieczornej mszy odpustowej odbyło się dodatkowe, wyjątkowe wydarzenie. Było nim uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej ks. Marka Rybińskiego, zamordowanego przed ośmiu laty szczecineckiego misjonarza.

Monument z brązowego marmuru został usytuowany tuż za głównymi drzwiami wejściowymi kamiennej świątyni, mieszczącej się przy ul. Św. Rozalii. Wybór wspomnianego kościoła nie był przypadkowy - jest to rodzinna parafia popularnego Ryby.

Inicjatywa została sfinansowana w całości przez parafian a pieczę nad prawidłowym wykonaniem tablicy sprawowali należący do wspólnoty państwo Łysiakowie oraz Ożańscy.

W ceremonii oprócz wiernych z parafii oraz licznych gości uczestniczyli również najbliżsi ks. Marka - rodzice oraz rodzeństwo. Jak potwierdził w trakcie eucharystii ks. dr Jerzy Chęciński, proboszcz Parafii pw. św. Rozalii, poświęcona dziś tablica nie będzie jedynym elementem przypominającym wszystkim przybyłym do świątyni o zmarłym salezjaninie. W dziewiątą rocznicę śmierci duchownego, obok odsłoniętego dziś pomnika pamięci zostanie wmurowany przywieziony z Tunezji kamień ze śladami krwi misjonarza.

Ks. Marek Rybiński zginął 11 lutego 2011 roku w Tunezji, w miejscowości Manouba, z rąk współpracującego z duchownym miejscowego stolarza. Jak się później okazało, morderca był winny salezjaninowi pieniądze, których nie był w stanie oddać. Tunezyjczyk za swój czyn został skazany na dożywocie.

Materiał wideo z uroczystego odsłonięcia oraz poświęcenia tablicy będzie można obejrzeć w dzisiejszym (05.09) serwisie informacyjnym Echa Dnia.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: