Ponad 2,6 tys. świadczeń Mama 4+

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-09-02 13:05:04
Ponad 2,6 tys. świadczeń Mama 4+
  • Foto: TV Gawex

Od marca można starać się o rodzicielskie świadczenie uzupełniające „Mama 4 plus”. W województwie zachodniopomorskim ponad 2,6 tys. osób otrzymało wsparcie finansowe z tego programu.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające ma zapewnić niezbędne środki utrzymania osobom, które zajęły się wychowywaniem dzieci i z tego powodu zrezygnowały z zatrudnienia. O świadczenie w wysokości do 1100 zł mogą starać się mamy, które urodziły i wychowały lub wychowały co najmniej czwórkę dzieci i nie mają niezbędnych środków utrzymania. W określonych przypadkach świadczenie może zostać przyznane ojcu dzieci, np. gdy matka zmarła lub porzuciła dzieci. Matczyne emerytury przysługują osobom, które ukończyły powszechny wiek emerytalny.

W połowie sierpnia w Zachodniopomorskiem było złożonych 3,2 tys. wniosków o świadczenie „Mama 4 plus”. Do szczecińskiego oddziału ZUS wpłynęło 1,9 tys., w Koszalinie zaś 1,3 tysiąca. Większość wniosków złożyły osoby między 60 a 69 rokiem życia (2,4 tysiąca). Mężczyźni złożyli 8 z nich.

W naszym województwie do połowy sierpnia rozpatrzono ponad 2,8 tys. spraw, z czego przeszło 2,6 tys. pozytywnie. Najczęściej świadczenia nie są przyznawane z powodu niespełnienia warunku dochodowego.

Przeciętna wysokość przyznanych świadczeń w województwie zachodniopomorskim waha się między ok. 360 a 370 złotych. Większość osób, którym przyznano „matczyną emeryturę” wychowało czwórkę dzieci. Ale wśród nich aż 83 rodziców wychowało ponad dziewięcioro dzieci.

Więcej informacji o tym jak otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające można znaleźć na stronie www.zus.pl.

Oddział ZUS

w Zachodniopomorskiem

Liczba wniosków

Liczba decyzji

Szczecin

1,9 tys.

ponad 1,6 tys.

Koszalin

1,3 tys.

ponad 1,2 tys.

Karol Jagielski
regionalny rzecznik prasowy ZUS
województwa zachodniopomorskiego

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: