Już niebawem nowe połączenie autobusowe na linii Szczecinek – Spore stanie się faktem

  • Dariusz Czelewicz
  • 2019-08-27 15:14:18
Już niebawem nowe połączenie autobusowe na linii Szczecinek – Spore stanie się faktem
  • Foto: TV Gawex

Nowe połączenie autobusowe na linii Szczecinek – Spore niebawem stanie się faktem. Wszystko za sprawą umowy, którą dziś (27.08) starosta Krzysztof Lis i wicestarosta Robert Fabisiak podpisali z prezesem zarządu Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej z Darłowa Tomaszem Strońskim. Przewoźnik zacznie świadczyć swoje usługi od września, a samo porozumienie pozostaje w mocy do końca b.r.

Przedstawiciele samorządu powiatowego spotykali się z wójtami i burmistrzami gmin powiatu szczecineckiego dwukrotnie, aby ustalić potrzeby utworzenia lub reaktywacji poszczególnych linii komunikacyjnych na terenach ich samorządów. Potrzebę utworzenia linii Szczecinek – Spore przedstawił wówczas wójt gminy Szczecinek Ryszard Jasionas.

Na mocy ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, która weszła w życie 18 lipca 2019 roku, Powiat Szczecinecki aplikował do wojewody zachodniopomorskiego o stosowną dotację. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie, a podczas ostatniej nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Szczecineckiego, radni podjęli niezbędne uchwały umożliwiające uruchomienie rzeczonego połączenia.

Nowe połączenie to również nowe miejsca pracy dla mieszkańców powiatu szczecineckiego. Przewoźnik z Darłowa zatrudnił kierowców, mechaników i opiekunki, które towarzyszą dzieciom i młodzieży podczas przewozów szkolnych.

Jestem bardzo mile zaskoczony tym zespołem ludzi – powiedział Tomasz Stroński. – Razem z opiekunkami z terenu powiatu szczecineckiego zatrudniliśmy około 50 osób (…) Chciałbym pogratulować Powiatowi Szczecineckiemu, ponieważ tylko dwa powiaty z województwa zachodniopomorskiego podjęły wysiłek, aby aplikować o ten rodzaj wsparcia, a bez niego utworzenie tego połączenia nie byłoby możliwe (…)

Ponieważ wójtowie i burmistrzowie podczas wcześniejszych spotkań nie potrafili jednoznacznie określić komunikacyjnych potrzeb ich gmin, niebawem odbędą się następne. Niewykluczone więc, że kolejne linie powstaną na terenie innych gmin powiatu szczecineckiego w 2020 roku. Aby tak się stało, odpowiednie wioski muszą zostać złożone w Urzędzie Wojewódzkim już w październiku.

Info: Piotr Rozmus

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: