Nowy gatunek kleszcza w Polsce

  • Dariusz Czelewicz
  • 2019-08-23 10:54:37
Nowy gatunek kleszcza w Polsce
  • Foto: fot. flickr.com/ John Tann (zdjęcie ilustracyjne)

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i udokumentowali skupisko nowego gatunku kleszcza w Wielkopolsce. Jest nim gatunek Haemaphysalis concinna przenoszący wiele groźnych chorób niebezpiecznych dla zdrowia człowieka.

Kleszczowe zapalenie mózgu, syberyjski tyfus kleszczowy czy tularemia to tylko niektóre grożne choroby przenoszone przez gatunek Haemaphysalis concinna. Naukowcy z UW udokumentowali skupisko nowego gatunku w Wielkopolsce aczkolwiek stwierdzono również kilka skupisk na terenie Dolnego Śląska. Wcześniej zamieszkiwał głównie Azję. 

Badacze zbadali występujące w Wielkopolsce gryzonie, głównie myszy i nornice, pod kątem pasożytów. Łącznie pobrano z ciał 106 gryzoni prawie 1500 kleszczy. Jak się okazało, ponad 400 z nich stanowiły nieznane do tej pory na naszych terenach osobniki z gatunku Haemaphysalis concinna. 

Warto wiedzieć, że to nie pierwszy raz, kiedy gatunek tego kleszcza odnotowano w Polsce. Jego obecność opisano już 1953 r. w zachodnio-pomorskim Troszynie, nieopodal wyspy Wolin (jednak była to tylko jedna sztuka samicy tego gatunku). Potem długo nie spotykano tego kleszcza w naszym kraju, mimo że jego występowanie udokumentowano także w Czechach, na Słowacji, Ukrainie, Białorusi, a także na południu i wschodzie Rosji.

Kleszcz występuje na tyle rzadko w naszym kraju, że nie doczekał się jeszcze polskiej nazwy. Zdaniem specjalistów ich obecność w Polsce to efekt globalnego ocieplenia.  
 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: