Podsumowanie miesięcznej pracy grupy "SPEED"

 • Redakcja TV Gawex
 • 2019-08-22 09:25:21
Podsumowanie miesięcznej pracy grupy "SPEED"
 • Foto: Komenda Miejska Policji w Szczecinie

Zachodniopomorska grupa „SPEED” mająca na celu przeciwdziałanie niebezpiecznym i agresywnym zachowaniom na drodze oraz ograniczeniu liczby wypadków w regionie działa już od miesiąca. Zespól tworzą najbardziej doświadczeni funkcjonariusze pełniący służbę w najnowszych radiowozach. Policjantów z zachodniopomorskiej drogówki wspierają funkcjonariusze z innych wydziałów.

Aby przeciwdziałać niebezpiecznym zachowaniom na drodze, a tym samym zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego od 19 lipca 2019 roku we wszystkich województwach ruszyły zespoły „SPEED”. Policjanci z tej grupy pełnią służbę na terenie całego garnizonu, wykorzystując do wali z „piratami drogowymi” najlepszy policyjny sprzęt.

W ciągu miesiąca swojej działalności funkcjonariusze ze „spec grupy” w całym województwie przeprowadzili 2152 kontroli pojazdów, ujawniając 1954 wykroczenia i 27 przestępstw, naruszających przepisy ruchu drogowego. Zatrzymali łącznie 98 praw jazdy z tego, aż 82 z nich, dotyczyły przekroczenia prędkości 50+ w terenie zabudowanym.

Przypominamy, że poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest ściśle związania z przestrzeganiem przez kierujących obowiązujących przepisów.

Grupa SPEED ma między innymi za zadanie ujawnianie kierujących dopuszczających się agresywnych zachowań i szczególnie niebezpiecznych wykroczeń min. :

 • przekraczanie dozwolonej prędkości,
 • nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu,
 • niewłaściwe wyprzedzanie,
 • niewłaściwe zachowanie ws stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego ( w tym w obrębie przejść dla pieszych),
 • ujawnianie innych przestępstw i wykroczeń mających wpływ na zaistnienie wypadków drogowych,
 • monitorowanie oraz analizę umieszczanych w Internecie nagrań ( filmów) prezentujących notoryczne przekraczanie prędkości przez tych sprawców.
  Funkcjonariusze wykorzystują różne źródła - również Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa - pod kątem informacji o zjawiskach lub przypadkach stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Za nami kilka tygodni pracy zachodniopomorskiej grupy „ SPEED”, przed nami powroty z wakacji i zwiększenie natężenia ruchu na drodze. Policjanci z drogówki będą czujnie przyglądać się poczynaniom kierujących na drodze.

Apelujemy o rozsądek i rozwagę! Nadmierna prędkość jest od lat jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych.

Poniżej link do komunikatu i nagrania z KMP Szczecin dotyczący jednej z akcji szczecińskiej grupy SPEED w stosunku do kierującego, który przekroczył o ponad 100 km/h dozwoloną prędkość.

LINK

Info: Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie


Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: