E-ZLA to już standard

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-08-20 06:50:42
E-ZLA to już standard
  • Foto: TV Gawex

Od grudnia 2018 r. lekarze w Zachodniopomorskiem wystawili ponad 602 tys. e-zwolnień. W tym czasie papierowych „L4”, które wyszły z użycia, wpłynęło do zachodniopomorskich placówek ZUS tylko 859 sztuk.

Pierwszego grudnia 2018 r. elektroniczne zwolnienia lekarskie stały się obowiązkowe. Od tego momentu do końca lipca tego roku w Szczecinie trafiło do ZUS ponad 419 tys. e-zwolnień, przy 616 papierowych drukach. W Koszalinie tylko 243 zwolnienia były „w papierze" a niemal 184 tys. wystawiono elektronicznie.

W naszym województwie lekarze wydają miesięcznie średnio kilkadziesiąt tysięcy zaświadczeń o zwolnieniu z pracy. W lipcu na przykład wysłano do ZUS prawie 74 tys. zwolnień, wśród których tylko 21 było papierowych. Zatem w ubiegłym miesiącu e-ZLA w regionie stanowiły 99,97 procenta.

W całym kraju od grudnia zeszłego roku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już ponad 16,9 mln e-zwolnień. W tym czasie w wersji papierowej lekarze przekazali tylko nieco ponad 32 tys. sztuk zaświadczeń. Co ważniejsze liczba papierowych zwolnień systematycznie, z miesiąca na miesiąc spada.

Warto dodać, że dziś inne państwa, które wprowadziły elektroniczne zwolnienia kilka lub kilkanaście lat temu mają nadal ok. 2 proc. zwolnień papierowych. W Polsce zaś forma ta jest znikoma.

Karol Jagielski

regionalny rzecznik prasowy ZUS

województwa zachodniopomorskiego

E-ZLA to już standard
  • Foto: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: