Alternatywny wypoczynek z rodziną w niedzielę 1 września 2019 r.

  • Dariusz Czelewicz
  • 2019-08-23 07:14:18
Alternatywny wypoczynek z rodziną w niedzielę 1 września 2019 r.
  • Foto: TV Gawex

1 września 2019 roku odbędą się nieopodal Chojnic, uroczystości patriotyczne i widowisko, upamiętniające sławetną szarżę 18 Pułku Ułanów Pomorskich pod Krojantami. To najstarsze i największe w Polsce kawaleryjskie widowisko historyczno-militarne, warte bez wątpienia uwagi i zainteresowania.

Ledwie przebrzmiały echa Zlotu w Bornem Sulinowie a już szykuje się gratka dla miłośników historii - kolejnego widowiska, tym bardziej że bierze w nim udział Szwadron Kawalerii Ziemi Szczecineckiej pod dowództwem Aleksandra Leszczyńskiego. W ubiegłych latach przedstawienie gromadziło około 18 tysięcy widzów. Inscenizacja ataku polskiej kawalerii pod Krojantami odbywa się tradycyjnie w każdą pierwszą niedzielę września.

Tegoroczne uroczystości i widowisko Szarża pod Krojantami 2019 objął Patronatem Narodowym Prezydent RP Andrzej Duda.

Impreza obejmuje między innymi: pokaz musztry wojskowej 150-konnego szwadronu kawalerii, prezentację bryczek i powozów, sama szarża 18 Pułku Ułanów Pomorskich pod Krojantami z 1 września 1939 r., pokazy zręcznościowej jazdy konnej. Nastąpi też prezentacja sił niemieckich z czasów bitwy oraz pokaz współczesnych sił zbrojnych (czołgi Twardy i BWP).

Wyposażenie grup inscenizacyjnych zgodne z epoką.  Usłyszymy orkiestrę dętą Wojska Polskiego. Zarówno wojska polskie (ułani i piechota), jak również pododdziały niemieckie zmotoryzowanego regimentu piechoty wyposażone są w sprzęt, broń oraz pojazdy i konie zgodnie z oryginałem historycznym. Jedynym odstępstwem jest samolot w barwach Luftwaffe imitujący lotnictwo hitlerowskie wspomagające regiment niemiecki.

Wspaniałe widowisko jest do tego stopnia realistyczne, iż każdy widz czuje drżenie ziemi podczas szarży kawaleryjskiej, jak również  wystrzałów z dział i armat polowych, bombardowania przez lotnictwo. Jednym słowem data 1.09.2019 r. jest terminem nie do przegapienia dla prawdziwych miłośników historii i oręża polskiego.

Po zakończeniu kompanii polskiej  propaganda hitlerowska – na podstawie tej bitwy – stworzyła zafałszowany mit szarżowania polskich ułanó na czołgi, który był także powielany w okresie PRL-u. Ukazania prawdziwego przebiegu bitwy i rozprawienia się z mitem podjął się w 2014 chiński reżyser Ke Wang, który nakręcił krótkometrażowy fabularyzowany dokument pt. „Krojanty Charge”.

Chętnych i zainteresowanych obejrzeniem inscenizacji bitwy odsyłamy do poniższej strony, na której znajdziemy program imprezy.

https://kawaleria.org/index.php/szarza-pod-krojantami/6-szarza-pod-krojantami-2019-program-uroczystosci-i-widowiska

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: