Tym razem zaglądamy do kieszeni policjantom, strażakom i służbie więziennej

 • Dariusz Czelewicz
 • 2019-08-19 09:00:00
Tym razem zaglądamy do kieszeni policjantom, strażakom i służbie więziennej
 • Foto: https://www.facebook.com/ZachodniopomorskaKWP

Po artykule o zarobkach żołnierzy, idziemy za ciosem i tym razem zaglądamy do kieszeni pozostałych przedstawicieli służb mundurowych.

Jak już wspominaliśmy we wcześniejszym artykule, istnieje zapotrzebowanie w Szczecinku i okolicy na szkoły średnie typu wojskowego, policyjnego i pożarnictwa. Chętnych do nauki nie brakuje. Wysokość uposażenia nie jest sprawą błahą,  ponieważ kształtuje decyzje młodych ludzi w kwestii wyboru fasonu i koloru munduru i sprawę niebagatelną stanowią tu zarobki. Są to niezwykle ważne wybory życiowe dla nastolatków.

Bez wątpienia najbardziej klarownym i transparentnym jest system wypłacania uposażeń w wojsku. Jest on jawny i przedstawiony na stronie MON w sposób przejrzysty i prosty. Sprawa się komplikuje w przypadku zarobków w policji i straży pożarnej a już całkowicie zawoalowany, nieprzejrzysty i trudny do odczytania jest w służbie więziennej.

Ale, po kolei….

Na podstawie danych z portalu „policja.pl” ustaliliśmy wysokość uposażenia policjantów wg. stanowisk. Transparentność zarobków nie jest tu łatwa, bowiem podane zostały płace nie uwzględniające dodatków funkcyjnych, d.za grupę zaszeregowania, d.mundurowych, widełek wynikających z różnic pomiędzy stopniami i specjalnościami oraz innymi należnościami).

Podstawowym więc kryterium jest stanowisko, w którym policjanci otrzymują:

 1. kursant – 1 939 zł
 2. policjant – 2 830 zł
 3. referent – 3 195 zł
 4. dzielnicowy/kontroler ruchu drogowego 3 491 zł
 5. detektyw/asystent – 3 748 zł
 6. dyżurny/specjalista – 4 271 zł
 7. zastępca naczelnika wydziału – 4 640 zł
 8. ekspert – 5 196 zł
 9. komendant powiatowy – 7 286 zł

Przyjrzeliśmy się otrzymywanym przez strażaków poborom. Jak czytamy na stronie PSP „Droga ratownika”   od stycznia 2019 r. przyznane zostały podwyżki od 430 do 500 zł (w zależności od wysługi lat)  do miesięcznej pensji. Poniższe dane nie zawierają tych podwyżek.

 1. Korpus szeregowych – 2 589,31 zł
 2. Korpus podoficerów -  3 401,53 zł
 3. Korpus aspirantów - 4 140,81 zł
 4. Korpus oficerski – 4 958,48 zł

Niestety co do faktycznych zarobków w służbie więziennej (https://www.prawo.pl/akty/dz-u-2018-2251,18782715.html) nie zdołaliśmy ustalić faktycznej wysokości uposażenia funkcjonariuszy, bowiem tabele najeżone są skomplikowanymi mnożnikami, połączonymi z tabelami dot. funkcji i stanowisk, które młodemu człowiekowi w wieku kilkunastu lat nie pozwolą na to by posiadł wiedzę ile otrzyma po przyjściu do pracy a ile wypłaty dostanie po kilku, czy kilkunastu latach. Jak wiadomo, Służba Więzienna od kilku lat boryka się z problemami kadrowymi a zwłaszcza niedoborem strażników, być może komplikacja procedur finansowych nie sprzyja uproszczeniu w naborze.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: