Bałtyk coraz bardziej odstrasza

  • Dariusz Czelewicz
  • 2019-08-15 12:40:41
Bałtyk coraz bardziej odstrasza
  • Foto: TV Gawex

Mieszkańcy Szczecinka (jak większość Polaków), lubią cieszyć się odpoczynkiem nad naszym morzem. Alarmy i informacje napływające zewsząd coraz bardziej niepokoją.

Piękna, słoneczna pogoda kusi wyjazdem nad morze. Pomimo nieustannych alertów związanych z utonięciami, czy ostatnio zakwitem sinic, atrakcyjność „wielkiej wody” nie słabnie.

Bałtyk jest w zasadzie morzem pół-zamkniętym i przez to jednym z najbardziej słodkich mórz na świecie, stąd wiele występujących w nim odmian ryb słodkowodnych. Nie ogrzewa go ciepły prąd zatokowy dlatego jego średnia temperatura to 10 stopni Celsjusza aczkolwiek w okresie letnim pewne rejony akwenu osiągają poziom do 20 kresek „na plusie”.  Nieco więc wyhamowany jest rozwój drobnoustrojów. Jednak nie do końca.

Regionalna gazeta niemiecka z regionu Meklemburgii opisuje śmiertelne zarażenie bakterią Vibrio volnivicus, która często powoduje duże, szpecące wrzody,wymagające intensywnego oczyszczenia, a nawet amputacji.  Zakażenie Vibrio vulnificus prowadzi do szybko rozwijającego się zapalenia tkanki łącznej lub sepsy. Wrotami zakażenia są bowiem oczy, powierzchnie śluzówek, rany, zadrapania bądź najzwyklejsze zachłyśnięcie się wodą. Typowym miejscem występowania wspomnianej bakterii są wody Zatoki Meksykańskiej, jednakże niski poziom zasolenia Bałtyku i stosunkowo wysoka temperatura morza na skutek wysokich temperatur i ocieplenia klimatu sprawiły, że bakterię można zaobserwować również w naszym rodzimym „małym oceanie”.

Komentarze (16)

Zachwycona Bałtykiem 2019-08-16 05:06

Mnie nie odstrasza.Jest piękny.Cudowne morze.

Marek K. Breslauer49 2019-08-16 07:03

A o tysiącach przerdzewiałych beczek z truciznami zatopionych przez nazistów i Sowietów to łaskawie się nie pamięta.

Jonas 2019-08-16 07:59

Ludzie chemia odpadami i masowo używalność aut fabryk na gaz i petrol węgiel i wycinanie lasów )biurokrację zredukować i tam gdzie papier się produkuje)). Samozaglade robią a opakowania plastikowe zamiast papierowe i szklane, używać energię odnawialne swobodnie stosować patenty Nikola Tesla wprowadzić itd a nie wojny o wodę niedługo będą. Nad Bałtykiem brak basenów krytych prysznicu na plaży . Jonas ostrzega czas na nawracania się kończy

Kasiulkka 2019-08-16 09:01

A Pan redaktor był w tym roku nad morzem, czy piszę co mu się wydaje.

Adria 2019-08-16 09:24

Po ostatniej wizycie na helu cala moja rodzina miala wysypke corka goraczke i biegunkę. Nie zdziwie sie jak przez ta wode. Bo w drodze powrotnej do domu pol pociagu biegalo do toalety, az konduktorzy rozdawali wode do nawadniania pasażerów.

Haniahenio 2019-08-16 09:55

Tłumy nad Bałtykiem. Mijasz się z prawdą autorze. Ciężko o wolne miejsca nawet na końcówkę sierpnia utrafić.

O.Pijo'K 2019-08-16 10:23

MAREK K. BRESLAUER49 poczytaj trochę historię skoro nie wiesz więc nie pisz głupot chemia w beczkach i skrzynkach oczywiście jest zatopiona na dnie ale nie przez nazistów tylko Sowietów jak napisałeś i naszych tz. "przyjaciół "amerykanów to oni po części po kradzieży ogromnej ilosci dzieł sztuki i złota zajeli się też " utylizacją" ogromnej ilosci szkodliwej chemii nazistów którą mieli wywieźć pod swoje terytoria i zatopic a czego jak wiemy nie zrobili bo im się nie chciało i zatopili w pobliżu wybrzeży Polski i to samo zrobili sovieci mieli wywiezc daleko na ocean a ze im sie nie chcialo to po drodze kolo Polski wywalili skrzynie ,beczki z chemią, ktore mialy miec żywotność okolo 50 lat i teraz ich wydobycie to raczej mało możliwy eksperyment ,a na pewno BARDZO drogi i pomimo że między innymi Polska Tusk poruszał ta kwestię w UE to nie doszło do porozumienia z Rosją żeby pokryła część wydatków na wydobycie choc moim skromnym zadaniem powinno sie Amerykę o to ściągnąć choćby za fakt ze tyle nie swojego zlota i dzieł sztuki wywiozla m.i. z terenu Polski i Niemiec A sama zatapiala na Naszym Bałtyku chemię.

Iza 2019-08-16 12:37

Pismaku skończ już te brednie, bo nie można tego słuchać. Zamiast promować polską turystykę, to robicie nagonkę. Wstyd!

Franek 2019-08-16 14:13

Ja zawsze będę jeździł nad nasze morze bałtyckie i do wspanialej nadmorskiej kwatery w helu.

Mix 2019-08-16 15:41

Ściema ściema i jeszcze raz ściema. Jest to bezsprzecznie i ewidentnie domena lobbystów, tylko na czyją korzyść???? Każdy, kto ma choć odrobinę rozsądku i analitycznego rozumowania niech odpowie sobie sam...

anna 2019-08-16 16:26

Więc trzeba korzystać, woda i plaże teraz czyste przynajmniej w Darłówku

Ewa 2019-08-16 18:22

Byłam w sierpniu nad morzem w Jelitkowie była tak czysta woda że czysciutki piasek było widać, żadnych wodorostów czy sinic.

Jajo 2019-08-16 18:32

Z naszym Bałtykiem na dobre pożegnalem się w roku 2008. Teraz tylko Chorwacja. Brela. Nie żałuję i nasze morze mam z głowy.

Polka 2019-08-16 22:24

Skąd to masowe ostatnio obrzydzanie ludziom polskiego morza. Jeżdżę co roku, sinice znam z internetowych obrazków, woda zawsze krystaliczna. I nie przestanę jeździć bo tam czuję, że oddycham, w przeciwieństwie do miejsca zamieszkania...

Polka 2019-08-17 11:39

Co wy ku.... Piszecie lepiej jechac za granice nie .nasze wiec jade nad nasze morze bylam 12 dni i nic sie nie wydarzylo .dlaczego tyle ludzi nie bez powodu .hahah debilizm .

Kaban Ponad 2 tygodnie temu, 2019-08-26

Morze czyste, wydaje mi się nawet, że z roku na rok coraz bardziej. W mediach istnieje nagonka na Polski bałtyk i w ogóle Polskę. Wystarczy wpisać w google " polski bałtyk " . Wyniki wskazują, że Polski bałtyk to ściek, a po niemieckiej stronie woda kryształ. LUDZIE !!!! Nie dajcie się ogłupić ! Proszę zwrócić uwagę jakie media publikują te treści i z jakich krajów one pochodzą. Wnioski wyciągnijcie sami. SILNA POLSKA. ps. Nad morzem pięknie, czysta woda.