Wstydliwy problem ptasich odchodów w okolicach szczecineckiego zamku.

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-08-01 11:44:56
Wstydliwy problem ptasich odchodów w okolicach szczecineckiego zamku.
  • Foto: TV Gawex

Mieszkańcy często narzekają na zanieczyszczenia i nierzadko fetor w okolicach dwupoziomowego pomostu nad jeziorem, okolic muszli koncertowej i ogólniaka. Jak rzeczywiście ten problem wygląda z punktu widzenia mieszkańca i odpowiedzialnego za utrzymanie porządku?

Okolice muszli koncertowej, zamku oraz pomosty przy jeziorze w Szczecinku często zanieczyszczone są odchodami ptasimi. Wygląda to nie tylko nieestetycznie ale może stać się dla ludzi i zwierząt źródłem groźnych chorób takich jak : ornitoza, salmonelioza, toksoplazmoza i wiele innych.

Ptasie odchody mogą dotyczyć każdego, począwszy od kierowcy, poprzez zarządcę obiektu a skończywszy na właścicielu mieszkania. 
Czy możemy całkowicie uniknąć ptasich odchodów w miejscu wypoczynku i rekreacji, które wpisane są w otaczającą nas przyrodę? Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie nie może być prosta. 
Mieszkańcy, jak również turyści oczekują od tego miejsca czystości zapewniającej komfort wypoczynku. Od pewnego czasu teren dwupoziomowego pomostu przy zamku, jak również muszli koncertowej jest w sposób zauważalny - wyraźnie czystszy i pozbawiony niemiłego widoku zanieczyszczeń. Wykonywane są prace porządkowe, jak również systematycznie czyści się z gniazd wron oraz przycina korony drzew.
Pomimo przedsiębranych środków, wydaje się patową sytuacją  pozbycie się tego problemu, zwłaszcza w okolicy LO - otoczonego wysokimi drzewami.
Niestety poza sprzątaniem, nie jest możliwym uporanie się z ornamentyką chodników przy ogólniaku, gdyż zbyt duża ingerencja w naturę stać będzie w sprzeczności z charakterem tego miejsca jako parku. Nie można zatem wyciąć przedmiotowych drzew ani też uszczuplić ich koron, w których spotykamy nie tylko wrony i gawrony ale również gołębie oraz ptaki chronione i pożyteczne.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: