Bądź bezpieczny nad wodą!

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-08-01 09:24:13
Bądź bezpieczny nad wodą!
  • Foto: Komenda Powiatowa Policji w Szczecinku

Nad wodą liczy się wzmożona uwaga, ostrożność i przezorność wypoczywających oraz przebywających nad nią osób dorosłych, dzieci i młodzieży. Przecenianie własnych możliwości podczas kąpieli i brak należytej opieki nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach. Od początku czerwca na terenie całej Polski utonęło już ponad 180 osób. Policja cały czas apeluje o rozwagę podczas letniego wypoczynku nad wodą.

Pamiętajmy, że na terenie powiatu szczecineckiego dostępnych jest aż pięć strzeżonych kąpielisk. Dla miłośników wypoczynku na świeżym powietrzu aż trzy z nich znajdują się w samym Szczecinku mowa tu o kąpielisku przy plaży miejskiej, plaży wojskowej i na Mysiej Wyspie. Kolejne strzeżone kąpieliska znajdują się w Bornem Sulinowie na plaży Marina oraz na plaży w Białym Borze. Od godziny 10.00 do 18.00 ratownicy czuwają nad bezpieczeństwem osób korzystających z miejsca sezonowo wykorzystywanego do kąpieli.

Zanim jednak wejdziemy do wody, zwróćmy uwagę na kolor flagi informującej czy kąpiel w danym momencie jest dozwolona. Przypominamy, że czerwona sygnalizuje bezwzględny zakaz kąpieli, biała - że jest dozwolona, a jej brak informuje o tym, że kąpielisko jest zamknięte i nie ma tam ratownika.

Wiele osób niestety wybiera tzw. "dzikie kąpieliska". Jest to dość ryzykowne, ponieważ jakość wody może być zła i nie ma tam ratowników, którzy w razie potrzeby natychmiast ruszą z pomocą. Szczecineccy policjanci z patrolu wodnego w trakcie codziennej służby kontrolują rejony jezior na terenie powiatu szczecineckiego, na których można spotkać kąpiące się osoby. Pamiętajmy, że akweny, które nie są objęte nadzorem i kontrolą mogą być śmiertelną pułapką. Zmienne dno, prąd rzeki, korzenie i wodorosty mogą spowodować, że znajdziemy się pod wodą, a na ratunek będzie za późno.

Apelujemy, by przy wyborze miejsca do pływania kierować się zdrowym rozsądkiem oraz troską o siebie i innych. Korzystajcie tylko z kąpielisk, które są nadzorowane przez ratowników. Nigdy nie wchodźcie do wody pod wpływem alkoholu! Nie wbiegajcie rozgrzani do wody i nie skaczcie z pomostów – zwłaszcza „na główkę”! Zawsze stosujcie się do poleceń ratowników i do regulaminu kąpieliska.

Wybierając się z dzieckiem nad wodę, nigdy nie spuszczaj go z oczu. Chwila nieuwagi dorosłych może zakończyć się tragicznie, bo dziecko nie jest w stanie przewidzieć zagrożeń jakie niesie woda.

Dla miłośników aktywniejszych form spędzania wolnego czasu nad wodą pamiętajmy, że osoby korzystające z urządzeń pływających zobowiązane są do posiadania kapoków, co każdorazowo sprawdzane jest przez mundurowych. Nie zapominajmy, że urozmaicanie sobie korzystania ze sprzętu wodnego np. spożywaniem alkoholu na wodzie może skończyć się postępowaniem mandatowym. Mogły się o tym przekonać trzy młode kobiety, które w upalny dzień pływając rowerkiem wodnym po jeziorze Trzesiecko spożywały alkohol.

Policja apeluje słońce, woda i alkohol, to najgorsze z możliwych połączeń, które wielokrotnie pokazało nam już swoje najbardziej śmiercionośne oblicze.

Info: asp. Anna Matys

Komentarze (1)

admin 2019-09-20 13:44

być bezpiecznym pod wodą, to sztuka

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: