Bezdomny ukradł rower warty prawie 20 000 zł

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-07-31 14:16:47
Bezdomny ukradł rower warty prawie 20 000 zł
  • Foto: TV Gawex

Ukradł spod stacji benzynowej markowy rower, jednak nie wiedział, że całe zdarzenie rejestruje kamera. Kołobrzescy policjanci bez trudu zidentyfikowali złodzieja, który niestety nie był w posiadaniu skradzionych rzeczy.

Mężczyzna wkrótce za swój czyn odpowie przed sądem. Stróże prawa przestrzegają przed okazjonalnym kupowaniem przedmiotów pochodzących z niewiadomego źródła, gdyż w ten sposób narażamy się na odpowiedzialność karną i zarzut paserstwa. Złodziej wykorzystując nieuwagę pokrzywdzonego i fakt iż rower nie został zabezpieczony, szybko oddalił się w nieznanym kierunku. Przy rowerze znajdował się telefon komórkowy oraz nawigacja. O fakcie kradzieży poszkodowany powiadomił kołobrzeskich policjantów. Po przejrzeniu zapisu zarejestrowanego monitoringu, mundurowi nie mieli większych problemów w zidentyfikowaniu sprawcy kradzieży.

Okazał się nim 54-letni bezdomny mężczyzna, który w przeszłości miał na swoim koncie podobne przestępstwa. Mężczyzna wkrótce po tym został zatrzymany i usłyszał zarzut kradzieży mienia na kwotę blisko 20 tysięcy złotych . W toku przesłuchania 54-latek oświadczył, że rower pozostawił w zaroślach i nie wie gdzie jest. Kołobrzescy policjanci przypominają, że odpowiedzialność karna spoczywa nie tylko na złodzieju, ale także na osobie, która rzecz pochodzącą z kradzieży kupiła, czyli paserze. 

- Zwracajmy uwagę na to, czy podejrzanie okazyjna cena oferowanego produktu i niejasne okoliczności zawierania transakcji nie noszą znamion przestępstwa, a sam towar nie pochodzi z kradzieży. Żadne okoliczności nie zwalniają nas z odpowiedzialności i jeśli nie zachowamy ostrożności podczas dokonywania zakupu (np. sprawdzenie dokumentów produktu, przyczyny okazyjnej ceny) narażamy się na odpowiedzialność karną i zarzut paserstwa - wyjaśnia Tomasz Kwaśnik, rzecznik prasowy kołobrzeskiej policji - Paserstwo to nabywanie rzeczy pochodzących z kradzieży lub udzielenie innej osobie pomocy w sprzedaży takiej rzeczy. Kodeks karny przewiduje odpowiedzialność karną za paserstwo umyślne do 5 lat, a za nieumyślne do 2 lat pozbawienia wolności - dodaje T. Kwaśnik. 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: