GODZINA "W" - pamiętamy!

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-08-01 07:04:09
GODZINA "W" - pamiętamy!
  • Foto: Wikipedia

Jak zawsze 1 sierpnia o godz. 17.00 serca wszystkich Polaków zabiją mocniej. W dniu dzisiejszym przypada 75. rocznica Powstania Warszawskiego, którego początkiem stał się rozkaz podpisany przez komendanta okręgu warszawskiego Antoniego Chruściela ps. „Monter”. Powstanie Warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski.

W ramach akcji „Burza” Armia Krajowa przeprowadziła największą operację militarną przeciwko okupującym i ciemiężącym nasz kraj Niemcom, którzy dopuszczali się okrucieństw na narodzie i gwałtów na ojczyźnie. Ten patriotyczny zryw miał również na celu samodzielne wyzwolenie stolicy przed wkroczeniem Armii Czerwonej i uniemożliwienia tym samym sowietyzacji Polski. Zarówno Niemcy Hitlera, jak i Rosja Stalina kwestionowały prawo narodu polskiego do samostanowienia i życia.

Ponad 6000 łączniczek i gońców dostarczała rozkaz wybicia godziny „W”. W trakcie 63 dni walk, straty wojsk polskich wyniosły 16 tys. zabitych i zaginionych oraz 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku ostrzału artyleryjskiego, nalotów i ciężkich warunków bytowych a także masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 do 200 tys. cywilnych mieszkańców Warszawy. Była to niewyobrażalna danina krwi złożona na polskim ołtarzu wolności.

Powstańcy dysponując ubogim uzbrojeniem (głównie broń strzelecka) przez dwa miesiące przeciwstawiali się Niemcom, którzy „kontrargumentowali” najnowocześniejszym sprzętem - pancerne zagony, najnowocześniejsze wówczas lotnictwo w asyście doborowych oddziałów Wehrmachtu i Waffen SS.

Od wielu lat, w wielkiej rzeszy polskich miast, gdy zegary wybiją godzinę 17.00 syreny alarmowe nadają 1-minutowy, ciągły sygnał, a samochody i inne środki transportu zatrzymują się dając czas każdemu na osobistą refleksję i złożenie w ten sposób hołdu naszym braciom i siostrom sprzed 75 laty, o których zawsze pamiętamy!

W Szczecinku oficjalne obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się dziś (01.08) na cmentarzu komunalnym o godzinie 17:00.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: