Twój psi obowiązek

  • kg
  • 2019-07-30 13:46:32
Twój psi obowiązek
  • Foto: TV Gawex

Posiadanie zwierząt domowych, a w szczególności psów, większości z nas kojarzy się z przyjemnościami i zabawą. Nie każdy jednak wie, że posiadanie włochatego czworonoga wiąże się również z szeregiem obowiązków, jakie nakłada na nas prawo. Aby nie wchodzić z nim w konflikt, warto zapoznać się z przepisami, które je regulują, zwłaszcza, że niewiedza może drogo kosztować.

Ustawa o ochronie zwierząt nakłada na każdego opiekuna zwierzęcia szereg obowiązków. Należy pamiętać, że ponosimy pełną odpowiedzialność za zachowanie naszego psa. Jako właściciel mamy obowiązek zadbać, by było ono jak najmniej uciążliwe dla otoczenia oraz zapewnić swojemu pupilowi właściwe warunki bytowania.


Obowiązkowe szczepienia.

Każdy posiadacz psa musi również pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada konieczność szczepień przeciwko wściekliźnie. Powinno ono nastąpić między 3 a 4 miesiącem życia psiaka i być powtarzane każdego roku.

Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara grzywny (20 – 500 zł), kara aresztu bądź pozbawienia wolności do lat 3.


W lesie tylko na smyczy.

Co ciekawe, kodeks wykroczeń reguluje również kwestię puszczania wolno psa na terenie lasu. Art. 166 głosi, że „kto puszcza w lesie luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo nagany”.

Śmierdzący problem.

Choć nie istnieją ogólnopolskie przepisy, które regulowałyby kwestię psich nieczystości, to ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach odsyła nas do przepisów prawa miejscowego. A te mówią, że za nieuprzątnięte odchody czworonoga grozi nawet do 500 zł kary.

Pies jak niebezpieczne narzędzie.

Zgodnie jednak z art. 415 k.c., jeśli zwierzę występuje jako narzędzie w ręku człowieka (np. szczucie) odpowiada on za szkodę tak, jakby wyrządził ją swoim własnym działaniem bądź zaniechaniem. Odpowiedzialność ponosi osoba (niekoniecznie właściciel), która w danym momencie sprawowała opiekę nad zwierzęciem.

Art. 431 § 1 k.c., stanowi, że „Kto chowa zwierzę albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy”

Jeśli zatem nasze zwierzę domowe spowoduje szkodę osobową (np. pogryzienie) bądź majątkową – to na nas będzie ciążył obowiązek jej naprawienia.

Istotną kwestią jest możliwość wykupienia dobrowolnego ubezpieczenia OC. Po zawarciu polisy, odpowiedzialność majątkowa zostaje przekazana na ubezpieczyciela.


Rasy uznane za agresywne:

rottweiler, pit bull terrier, buldog amerykański, owczarek kaukaski, pies z Majorki, dog argentyński, pies kanaryjski, tosa inu, akbash dog, anatolian karabash, moskiewski pies stróżujący.

 

Zapraszamy do obejrzenia materiału video oraz dzisiejszego (30.07) wydania serwisu informacyjnego Echa Dnia.

 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: