#niehejtuję, sprzeciwem dla nienawiści

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-07-26 15:31:24
#niehejtuję, sprzeciwem dla nienawiści
  • Foto: TV Gawex

Dziś w Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku odbyła się konferencja prasowa, która zainicjowała na terenie Powiatu Szczecineckiego akcję społeczną #niehejtuję. Jej celem jest m.in. zmiana języka i zachowań w przestrzeni publicznej. Podczas piątkowego spotkania przedstawiono założenia inicjatywy.

#niehejtuję to akcja społeczna, której celem jest zamiana negatywnych zachowań na dialog i zrozumienie. Do tego przedsięwzięcia dołączyło również Stowarzyszenie Porozumienie Samorządowe Powiatu Szczecineckiego oraz Bezpartyjni Samorządowcy. W piątkowe południe w Szczecinku odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiono szczegóły tej inicjatywy. 

Do postawionego celu przedsięwzięcia, odniósł się koordynator akcji Krzysztof Sławiński, który mówi:  „Chcemy doprowadzić do przejścia od tej mowy nienawiści do merytorycznej dyskusji, do stworzenia możliwości budowania pozytywnych relacji międzyludzkich. W ramach naszego projektu przewidujemy wiele działań, będą to między innymi spotkania z młodzieżą oraz z różnymi grupami społecznymi.” 

O zagrożeniu jakie powoduje powszechny hejt powiedział Starosta Powiatu Szczecineckiego Krzysztof Lis, w następujący sposób: „Obrażanie jest czymś złym, po pierwsze w konsekwencji może spowodować jedną wielką tragedię, po drugie może spowodować, że ludzie, którym się chce, którzy chcieli by coś wnieść w lokalną społeczność powiedzą, po cholerę mi to potrzebne. Po co mam być nie wiadomo jak atakowany, po co mają cierpieć moi najbliżsi i chyba w ten sposób stracilibyśmy fantastycznych ludzi, którzy chcieliby coś zrobić dla społeczności lokalnej.”

Radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Artur Wezgraj, do akcji #niehejtuję, odniósł się następująco: „Chciałbym zwrócić uwagę na to, że #niehejtuję jest swoistego rodzaju deklaracją. Najpierw zaczynamy od siebie, mówimy nie hejtuję, nie będziemy w przestrzeni publicznej, i mam nadzieję, że w przestrzeni prywatnej również, stosowali takiego mechanizmu.” 

„Nie hejtuję to dobra inicjatywa, którą także będziemy wdrażali w Szczecinie. Będziemy wychodzili z tym do ludzi młodych, od września również do szkół, po to żeby uświadamiać. Oni za chwilę będą przejmowali za nas role w samorządach, rożnych miejscach, instytucjach i żeby mieli pewne nawyki, które ułatwią budowanie wzajemnych relacji” -  dodał Prezydent Szczecina, Piotr Krzystek.

Więcej w dzisiejszym (26.07) wydaniu serwisu Echa Dnia.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: