Policja apeluje: UWAGA na niewybuchy!

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-07-23 07:53:08
Policja apeluje: UWAGA na niewybuchy!
  • Foto: Komenda Powiatowa Policji w Szczecinku

Groźne pozostałości z czasów II wojny światowej odkrywane są jeszcze od czasu do czasu na terenach powiatu szczecineckiego, zwłaszcza wtedy kiedy prowadzone są prace ziemne. Do niebezpiecznej sytuacji doszło w miniony piątek w Bornem Sulinowie, kiedy to do mundurowych dotarła informacja, że dzieci w parku miejskim bawią się granatem.

Zmrożony informacją na miejsce bezzwłocznie udał się dzielnicowy Komisariatu Policji w Bornem Sulinowie. W centrum miasta, w parku bawiące się dzieci znalazły granat, który zaczęły między sobą rzucać. Na szczęście niebezpieczną zabawę przerwała matka jednego z bawiących się chłopców. Dzieci w strachu przed odpowiedzialnością granat przykryły kamieniem. Dzielnicowy z przeszkoleniem minersko-pirotechnicznym zabezpieczył miejsce i wezwał patrol saperski.
Na szczęście ta historia nie miała tragicznego w skutkach zakończenia, ale pokazuje jak ważna jest w tym zakresie edukacja dzieci i nie tylko.

Policja apeluje i przypomina. W razie znalezienia niewypału, niewybuchu lub przedmiotu niewiadomego pochodzenia należy:

1. Nie dotykać, nie ruszać, nie przenosić przedmiotu wybuchowego.
2. Niezwłocznie oddalić się z miejsca zagrożenia.
3. Niezwłocznie powiadomić telefonicznie jedną z niżej wymienionych organów.

„KATEGORYCZNIE NIE WOLNO PODNOSIĆ, ODKOPYWAĆ, PRZENOSIĆ, WRZUCAĆ DO OGNISKA ANI DO MIEJSC TAKICH JAK STAWY, GŁĘBOKIE ROWY ZNALEZIONYCH NIEWYBUCHÓW"

Należy mieć świadomość, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej w praktyce jest całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunki atmosferyczne i niezależnie od daty produkcji zachowuje swe właściwości wybuchowe.
W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału należy powiadomić:

  • POLICJĘ – dzwoniąc na numer alarmowy 112

lub

  • Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinku - tel. 94 372 43 61

Info: Komenda Powiatowa Policji w Szczecinku

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: