Rozmawiali o szpitalu w Zachodniopomorskim Oddziale NFZ

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-07-11 13:32:42
Rozmawiali o szpitalu w Zachodniopomorskim Oddziale NFZ
  • Foto: TV Gawex

W tych dniach Zarząd Powiatu Szczecineckiego bardzo dużo czasu poświęca sprawom związanym z funkcjonowaniem szczecineckiego szpitala. Niedawno odbyło się spotkanie z ordynatorami poszczególnych oddziałów, a już w środę (03.07) starosta Krzysztof Lis w towarzystwie nowego prezesa Spółki Szpital w Szczecinku Marka Kotschego złożył wizytę dyrektorowi Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ Dariuszowi Ruczyńskiemu. Panowie dyskutowali na temat procedur medycznych świadczonych przez szczecinecki szpital, w kontekście zmiany kontraktów, obowiązujących od 1 lipca 2019 roku i zwiększenia środków finansowych w skali makro w województwie zachodniopomorskim. Rozmawiano również m.in. o możliwości ewentualnego przejęcia przez szpital oddziału psychiatrycznego oraz o wykonywaniu procedur ponadlimitowych.

Występowaliśmy z wnioskiem i propozycją żeby rozliczono i zapłacono szpitalowi za wykonane procedury ponadlimitowe – mówi starosta Krzysztof Lis. -  Dostaliśmy deklarację, że jeszcze w lipcu szczecinecki szpital zostanie rozliczony w zakresie wykonanej tomografii komputerowej i otrzyma dodatkowo 92 tys. zł. Podobnie rzecz się ma w kwestii  procedur tzw. ZOL-u,  łóżek wentylowanych. W tym przypadku szpital mógłby otrzymać 35 tys. zł. Przedstawiliśmy również  problem dotyczący tego co jest związane z rewizjami endoprotez. Szpital wykonał 250 takich operacji, a rewizji było 13, za które NFZ nie płaci. Dyrektor przedstawił nam jakie procedury należałoby uruchomić, aby te środki od NFZ pozyskać.

Szczecinecki szpital przyjmuje wielu pacjentów spoza ternu powiatu szczecineckiego i tę kwestię również poruszono podczas spotkania z dyrektorem Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ Dariuszem Ruczyńskim.

To dotyczy głownie OIMU – u – wyjaśnia starosta. – Ustaliliśmy, że zrobimy geografię pacjentów i jeżeli się okaże, że pacjenci w 20 % są spoza powiatu szczecineckiego, to możemy ewentualnie podjąć rozmowy w sprawie zwiększenia kontraktu procedur z tytułu obsługi większej ilości pacjentów na Oddziale Intensywnej Terapii.

Bardzo możliwe, że jeszcze w lipcu szpital otrzyma dodatkowe środki na funkcjonowanie SOR-u. Byłby to 10% wzrost finansowania w stosunku do obecnej sytuacji. Dyskutowano również o potrzebach zakupu karetek. Szczecinecki szpital jest podwykonawcą Wojewódzkiego Zespołu Ratownictwa Medycznego. Dysponuje 3 karetkami typu P i jedną typu S.

Poprosiłem o spotkanie w tej sprawie z dyrektorem Oddziału Zarządzania Kryzysowego oraz wojewodą zachodniopomorskim – kontynuuje starosta. – Wojewoda wraz z marszałkiem województwa mogą wystąpić do rządu o zakup  6 czy 7   karetek. Zwróciłem uwagę i poprosiłem, aby w kontekście ewentualnych zakupów pamiętano o szpitalach występujących w roli podwykonawców, a takim jest nasza lecznica.

 

Info:P.Rozmus

Komentarze (1)

mieszkaniec Szczecinka 2019-07-19 00:32

Masakra jaki ten starosta jest nieudolny gdzie był do tej pory?

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: