"Niektórzy stoją od 4 rano" uczniowie z podwójnego rocznika załatwiają zaświadczenia lekarskie do szkół

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-07-10 14:51:21
"Niektórzy stoją od 4 rano" uczniowie z podwójnego rocznika załatwiają zaświadczenia lekarskie do szkół
  • Foto: e-kg.pl

Długa kolejka zdesperowanych uczniów i ich rodziców stojących od samego rana do lekarza medycyny pracy – tak wygląda kolejny problem związany z reformą edukacji i podwójnym rocznikiem. Już wiadomo, że młodzi, którzy udają się do techników i szkół zawodowych, nie zdążą na czas wykonać badań i załatwić zaświadczeń lekarskich. Z pomocą przyszli dyrektorzy kołobrzeskich placówek. Będą przyjmować uczniów mimo braku takich dokumentów.

O sytuacji powiadomili nas zdenerwowani rodzice. Według informacji przez nich przekazanych, lekarz medycyny pracy, który podpisał umowę na wyłączność ze szkołami (przetarg organizowany był przez Urząd Marszałkowski, jak nas poinformowano w starostwie – dop.red.) nie jest w stanie się z niej wywiązać i zapowiedział drastyczne ograniczenia liczby przyjmowanych uczniów. Tymczasem w kolejce po zaświadczenia lekarskie czeka nawet 2,500 tysiąca uczniów. - Boimy się, bo zaświadczenie lekarskie to jeden z warunków przyjęcia do szkoły – powiedział nam jeden z rodziców.

Od poniedziałku codziennie pod gabinetem lekarskim gromadzi się ogromna kolejka. - Niektórzy czekają od 4 rano, byleby tylko zdobyć zaświadczenie – wyjaśnia jeden z rodziców. We wtorek w sytuację ingerowało starostwo. - Podjęliśmy rozmowy z lekarzem, jednak to przecież nie lekarzy należy obarczać odpowiedzialnością za zaistniałą sytuację – mówi Helena Rudzis-Gruchała, członek zarządu powiatu, który jest organem prowadzącym dla szkół średnich. Urzędniczka wskazuje na przyczyny problemu; reformę edukacji, podwójne roczniki i decyzję kuratorium, według której młodzi powinni przedłożyć dokumentację lekarską w szkołach do 10 lipca. - W sytuacji, w której uczniów jest dwa razy więcej, nie jest możliwe aby, taki termin został dotrzymany – informuje Rudzis-Gruchała.

Dlatego dyrektorzy kołobrzeskich szkół podchodzą do sytuacji z ogromnym zrozumieniem. Już zapowiedzieli, że uczniowie będą mogli dostarczyć badania w późniejszych terminach. Poinformowali o tym również Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty. - Uspokajamy młodzież i rodziców. W niektórych placówkach, np. kołobrzeskim „Ekonomie" należy jedynie powiadomić, że jest się w kontakcie z lekarzem medycyny pracy i można dostarczyć takie zaświadczenie nawet w sierpniu – wyjaśnia Helena Rudzis-Gruchała. Już wiadomo, że podobnie jest w Zespole Szkół Morskich, gdzie uczniowie muszą wykonać szereg badań, niektóre również u specjalistów.

Komentarze (1)

Szczecinek 2019-07-10 20:38

Tutaj termin badania jest rekordowy - 30 września!! Brawo

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: