Drogowa stacja meteorologiczna w Śmiadowie przy DK 20

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-07-08 08:46:57
Drogowa stacja meteorologiczna w Śmiadowie przy DK 20
  • Foto: TV Gawex

W czwartek (4 lipca) przy DK nr 20, na trasie Szczecinek - Czaplinek, w miejscowości Śmiadowo zainstalowano drogową stację meteorologiczną. Głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa kierowców na tym odcinku.

Decyzję o tej lokalizacji podjęto z kilku powodów. Przede wszystkim brano pod uwagę sprawny montaż, dlatego urządzenie stanęło w pobliżu istniejącego podłączenia do sieci energetycznej. Ponadto w tym miejscu często dochodzi do wypadków drogowych, których teraz może być znacznie mniej. Natomiast położenie blisko jeziora, umożliwi obserwację gwałtownie zmieniającej się pogody.

Stacja meteorologiczna wyposażona jest w czujnik prędkości wiatru, wilgotności powietrza oraz widoczności, co usprawni prognozowanie stanów ostrzegawczych i alarmowych. Pomiar i rejestracja parametrów przekazywana jest do zarządcy dróg, który odpowiada za stan nawierzchni. Szczególnie zimą prace porządkowe na drogach będą bardziej efektywne. 

Na tablicy wyświetlana jest aktualna temperatura powietrza i powierzchni drogi. Zainstalowane kamery mają sygnalizować aktualnie panujące warunki na drodze. Kierowcy planujący wyjazd tą trasą mogą obserwować obraz na stronie internetowej: https://www.gddkia.gov.pl/, w zakładce serwis dla kierowców.

Podobne urządzenie niedawno ustawiono również w miejscowości Biały Bór. 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: