Rowerzyści mają kolejne powody do zadowolenia

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-07-02 15:44:57
Rowerzyści mają kolejne powody do zadowolenia
  • Foto: TV Gawex

Ciągle rosnąca liczba tras i ścieżek przeznaczonych dla rowerów poprawiła nie tylko bezpieczeństwo ale również komfort osób poruszających się na dwóch kółkach. Tym razem jednak nie chodzi o nową ścieżkę, a o bezpieczny przejazd przez ulicę. 24 kwietnia bieżącego roku weszły w życie przepisy dotyczące nowego oznakowania przejazdów rowerowych.

W odróżnieniu od leśnych czy podmiejskich tras, ścieżki na terenie miasta poprzecinane są ulicami i skrzyżowaniami. I to właśnie na styku dróg rowerowych i samochodowych najczęściej dochodzi do potrąceń rowerzystów przez samochody.W takim przypadku jednoślad nie ma żadnych szans w starciu z prawie dwutonowym pojazdem.

Teraz, za sprawą Ministra Infrastruktury sytuacja ma ulec poprawie. Właśnie rozpoczęła się realizacja Rozporządzenia z 24 kwietnia 2019 r. poprawiająca oznakowanie przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych przez ulicę.

Rowerzyści często zapominają, że tak samo jak kierowcy samochodów czy motocykliści, oni również podlegają przepisom Kodeksu Drogowego przez co nie do końca są świadomi, jakie zachowania są zabronione.

Dlatego przypominamy:

– za przejazd rowerem przez przejście dla pieszych bez wyznaczonego przejazdu dla rowerów grozi mandat w wys. 100 zł

– za przeprowadzanie roweru przez przejazd dla rowerów również możemy zapłacić 100 zł

– gdy kierujący pojazdem nie ustąpi pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe dla rowerzystów, naraża się na mandat w   wysokości 350 zł i 6 pkt karnych.

Niezależnie od przepisów, należy pamiętać o zachowaniu ostrożności, ponieważ nawet najlepsze przepisy i oznakowanie nie zastąpią zdrowego rozsądku.

Komentarze (1)

ola 2019-07-02 16:15

Wszystko ok, ale niech rowerzyści przed wjazdem na pasy niech się rozglądną a nie beszczelnie wjeżdżają i do tego jeszcze trzymają komórkę przy uchu.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: