Wakacje - smutny okres dla zwierząt

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-06-21 10:24:15
Wakacje - smutny okres dla zwierząt
  • Foto: Straż Miejska w Szczecinku

Pomimo wielu kampanii społecznych uświadamiających, że zwierzęta to nie zabawki i nie należy ich wyrzucać z domów w okresie wakacji jak zużyty przedmiot wciąż zdarzają się przypadki, takie jak wczoraj. W czwartek (20.06) około godz.09:00 do Straży Miejskiej zadzwoniła mieszkanka ul. Orzechowej. Kobieta oświadczyła, że na jej posesje w nocy ktoś podrzucił kotkę z czterema kociętami. Zwierzęta zostały przewiezione do schroniska dla zwierząt.

Niestety, wyrzucanie zwierząt w okresie wakacji zdarza się dość często. Liczba porzuconych zwierząt w okresie letnim wzrasta nawet do 30%. Powodów takich praktyk jest kilka. Najczęściej jest to wyjazd na dłuższy urlop. Niektórzy właściciele nie chcąc sprawiać problemu swoim najbliższym, po prostu wywożą zwierzęta do lasu lub je podrzucają na cudzą posesję. W wielu przypadkach przywiązywane są do drzew lub zamykane w pudłach tylko po to aby nie powróciły do domu. Jednak takie praktyki często kończą się śmiercią zwierzęcia w straszliwych męczarniach. Badania wskazują, iż zwierzęta w chwili porzucenia doskonale wiedzą co się dzieje i podobnie jak ludzie odczuwają strach i cierpienie. 
Zgodnie z prawem, "porzucanie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje", jest jedną z form znęcania się nad zwierzętami. Za znęcanie się nad zwierzęciem grozi kara pozbawienia wolności do trzech lat.
Jeżeli sprawca takiego czynu działa ze szczególnym okrucieństwem, wówczas podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: