Afryka dzika w Łobzie odkryta!

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-06-19 11:12:15
Afryka dzika w Łobzie odkryta!
  • Foto: GCI Połczyn-Zdrój

„Afryka to gorący ląd a Łobez jest niedaleko stąd, w Afryce żyją krokodyle a Czarne Gitary z Połczyna-Zdroju spędzają w nim chwile”. Takim meldunkiem rozpoczął się XVI Przegląd Piosenki Osób Niepełnosprawnych w którym Połczyn-Zdrój reprezentował zespół Czarne Gitary ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Radość”.

Przegląd obył się 12.06.2019 r. w Łobzie, a tematem przewodnim była piosenka afrykańskich plemion. Występy wszystkich zespołów związane były z gorącym egzotycznym lądem afrykańskim, a przygotowane tańce i piosenki były charakterystyczne dla kultury Afryki, jej ludności i tradycji.

Uczestnicy poprzez zabawę przeżyli podróż do Aryki. Można było zobaczyć i wysłuchać rytualnych i oryginalnych śpiewów oraz tańców przybyłych 14-tu plemion z różnych zakątków województwa zachodniopomorskiego. Odbył się również pokaz mody afrykańskiej oraz degustacja potraw przygotowanych przez szamana między innymi chakalakę, czyli potrawę z batatów i dzikiej świni.

Uczestnicy przygotowali również transparenty z nazwami swoich plemion, połczyńscy szamani przygotowali baner ze swoją nazwą oraz afrykańskim herbem Połczyna-Zdroju. Wykonawcy ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Radość” zaprezentowali się na scenie w piosence oraz tańcu rodem z Afryki. Wystąpili w tradycyjnych strojach afrykańskich, w maskach na twarzach oraz wyposażeni w tarcze i dzidy. Elementami występu były przede wszystkim taniec i śpiew etniczny przemieszany z rockowymi rytmami.

Uczestnicy z Połczyna wykonali w bardzo oryginalnym stylu piosenkę Alfreda Mieszkowskiego pt. „Hymn Niepełnosprawnych” do  ludowej muzyki afrykańskiej. Ponadto zaśpiewali po „afrykańsku” piosenkę  pt. „Makumba” zespołu Big Cyc oraz wykonali „taniec wojenny” do utworu „The Power” grupy H-Blockx. Ze względu na oryginalność wykonania oraz przesłanie tekstów dotyczących osób niepełnosprawnych, organizatorzy imprezy uznali występ połczyńskich „Masajów” jako najlepszy. Pogoda i atmosfera była iście afrykańska, ale nie zabrakło przekąsek i zimnych napojów, aby schłodzić żar lejący się z nieba.

Info: GCI Połczyn-Zdrój

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: