ZUS wyśle ponad 20 mln listów

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-06-18 09:01:29
ZUS wyśle ponad 20 mln listów
  • Foto: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Nawet jedna składka emerytalna wystarczy, by dostać list z ZUS. Właśnie rozpoczęła się największa w roku wysyłka korespondencji, czyli Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego. Najpóźniej do końca sierpnia trafi ona do ok. 900 tys. osób w Zachodniopomorskiem i ok. 20,5 mln w Polsce.

Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego w ZUS (IOSKU) pokazuje nasze finanse na 31 grudnia 2018 r. i obejmuje zwaloryzowane kwoty: kapitału początkowego i składek na ubezpieczenie emerytalne za okres od 1999 do 2017 roku. Wskazane kwoty są już po tegorocznej czerwcowej waloryzacji, której wskaźnik wyniósł 109,2 procenta. Dodatkowo, nasz kapitał w liście z ZUS powiększony jest o wpłacone składki z całego 2018 roku. W IOSKU miniony rok mamy także rozbity na poszczególne miesiące z przypisanymi do nich wpłaconymi składkami. Klienci odkładający składki w tzw. II filarze w ZUS dowiedzą się również jak wygląda stan ich subkonta. Obok kwoty ogólnej, stan subkonta oraz kwota przekazana przez ZUS do Otwartego Funduszu Emerytalnego (jeżeli klient odkłada jeszcze środki w OFE) przedstawione są z wyróżnieniem składek, które należało odprowadzić i które zostały rzeczywiście odprowadzone. W większości przypadków obie kwoty są tożsame.

Wszyscy ubezpieczeni, którzy ukończyli 35 lat, otrzymają w Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego także symulację hipotetycznej emerytury. Będzie ona obliczona tylko z konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS. Zakład stosuje dwa warianty tych wyliczeń. Jeden uwzględnia naszą dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w średniej wysokości z dotychczasowych lat pracy. Drugi wariant przyjmuje, że już kończymy aktywność zawodową i więcej składek nie odprowadzimy. Pamiętajmy przy tym, że te wyliczenia to tylko prognoza. Będzie się ona zmieniać w zależności od podejmowanych przez nas decyzji co do dalszej kariery zawodowej.

Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego w ZUS trafi do osób, które mają opłaconą w ostatnich 20 latach przynajmniej jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne lub posiadają wyliczony już kapitał początkowy, który odtwarza składki opłacone przed 1999 rokiem. W naszym województwie ok. 900 tys. osób otrzyma taki list a w całym kraju ok. 20,5 miliona. Blisko 2,5 mln z nich dostanie tę korespondencję elektronicznie, na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Każdy powinien przeczytać informację z ZUS. To bardzo ważne, by wiedzieć ile odłożyliśmy na emerytalną przyszłość. Warto też zweryfikować czy pracodawca odprowadza za nas rzetelnie składki. W tym wypadku dbamy o własną przyszłość.

Co istotne: IOSKU napisana jest prostym językiem i ma instrukcję co znaczą poszczególne dane.

Wysyłka powinna zakończyć się do 31 sierpnia.

Karol Jagielski
regionalny rzecznik prasowy ZUS
województwa zachodniopomorskiego

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: