Kreatywny Ninja 2019

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-06-14 21:22:04
Kreatywny Ninja 2019
  • Foto: TV Gawex

Dobiegł końca maj a wraz z nim trwający cały miesiąc projekt edukacyjny „Kreatywny Ninja” adresowany do wszystkich ósmoklasistów szczecineckich szkół publicznych.

Opisywany program to dodatkowe lekcje, podczas których uczniowie dowiedzieli się co to znaczy być kreatywnym i jak można rozwijać swój twórczy potencjał. Poznali proste i praktyczne narzędzia, które pozwolą im twórczo rozwiązywać problemy oraz tworzyć duże ilości nowych rozwiązań. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się czym jest inspiracja i jak jej poszukiwać. Zobaczyli także jak tworzyć nowe połączenia i myśleć poza schematem. Ważną częścią zajęć było także poznanie zasad pracy kreatywnej w grupie, a także dobra zabawa.

Zajęcia z uczniami przeprowadziła Monika Dołębska – urodzona w Szczecinku trenerka kreatywnego myślenia, specjalistka ds. tworzenia i wdrażania innowacji metodą Design Thinking. Pani Monika przez 20 lat zdobywała doświadczenie pracując z ponad 150 zespołami kreatywnymi w Polsce i za granicą. Współtworzyła ponad 300 reklam telewizyjnych i radiowych dla 40 polskich i międzynarodowych marek, z których wiele zdobyło międzynarodowe nagrody kreatywne w tym najważniejszą w tej branży statuetkę Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Cannes. Dziś jest wykładowcą metodyki Design Thinkng – myślenia projektowego w Collegium da Vinci w Poznaniu.   
 
Jak powiedział burmistrz Daniel Rak: „Pani Monika Dołębska wystąpiła do urzędu miasta z inicjatywą przeprowadzenia zajęć z kreatywnego myślenia dla szczecineckiej młodzieży. Skierowaliśmy więc zapytanie do dyrektorów szkół czy są zainteresowani projektem i odzew był bardzo pozytywny. Zdecydowaliśmy się  więc zaadresować pilotażowy program do najstarszych uczniów szkół podstawowych, czyli ósmoklasistów i przeprowadzić go już po egzaminach końcowych”.

„Kreatywność to nie tylko, jak się niektórym wydaje, umiejętności artystyczne. To przede wszystkim nieszablonowy sposób myślenia i działania. Co więcej, to umiejętność, którą można i trzeba doskonalić” – mówi Monika Dołębska. Dziś kreatywność jest niezwykle pożądana nie tylko jako pasja w życiu osobistym, ale także ważna umiejętność na rynku pracy. Osoby kreatywne myślą w sposób elastyczny, a patrząc na problem widzą wiele potencjalnych rozwiązań. Są odważne, potrafią generować nowe pomysły i nie boją się działać poza schematami. Tymczasem, jak przyznaje Maciej Kaźmierski, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 im. Noblistów Polskich w Szczecinku: „W tradycyjnym, szkolnym modelu nauczania, przy przeładowanej podstawie programowej i pomimo prób nauczycieli nie zawsze wystarcza czasu na kreatywne działania i wspieranie twórczych postaw dzieci i młodzieży”. Dlatego takie zajęcia okazały się doskonałym uzupełnieniem realizowanej podstawy programowej i spotkały się z dużym zainteresowaniem wśród uczniów i pedagogów, a także dyrekcji szkół, która liczy na kontynuację programu także w przyszłych latach. Rafał Stasik, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Zespole Szkół im. Jana III Sobieskiego w Szczecinku powiedział: „Wśród naszych uczniów entuzjazm po tych zajęciach  był tak wielki, że chcieliby aby takie zajęcia były realizowane przynajmniej raz w tygodniu. Wiemy, że to niemożliwe ale z pewnością nabraliśmy apetytu na więcej”.

Jak mówi Monika Dołębska: „Dzieci w szkole przyswajają duże porcje informacji ale nie zawsze uczą się jak z tą informacją pracować, jak jej używać w praktyce. Dlatego podczas zajęć uczyliśmy się jak tworzyć nowe połączenia między istniejącymi elementami czy też hipotezy wyprzedzające to co wiemy na dzień dzisiejszy. A przecież właśnie na tym polega rozwój. To młode pokolenie, które dziś kończy szkołę za chwilę będzie odpowiadało za rozwój naszego regionu oraz kraju i śmiało można powiedzieć, że nasza przyszłość będzie w ich rękach. Dlatego też  podczas zajęć rozmawialiśmy o różnych podejściach do problemu, potrzebie szukania wielu rozwiązań, a także o ważnej roli wyobraźni. Albert Einstein powiedział: >>Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, bo wiedza może zaprowadzić nas z punktu A do punktu B, a wyobraźnia może zaprowadzić nas wszędzie.<<”.

„Po zajęciach, w których wzięło udział 340 ósmoklasistów, mogę śmiało powiedzieć, że w tych starszych już dzieciach jest wciąż wiele energii i entuzjazmu, a także otwartości na  taki inny styl pracy i uczenia się” – mówi Monika Dołębska. Jednocześnie dodaje: „Dlatego  w większości było mi bardzo, bardzo przyjemnie pracować z uczniami szczecineckich szkół. Jestem  też wdzięczna urzędowi miasta, a zwłaszcza burmistrzowi, że zgodził się przeprowadzić taki niestandardowy projekt w podległych mu placówkach. Mam nadzieję, że przyniesie pozytywne efekty”.

„Pod koniec trwającego cały miesiąc projektu przeprowadziliśmy wśród uczniów ankietę i  muszę  powiedzieć, że jej wyniki są bardzo zadowalające” – mówi Burmistrz Daniel Rak. „Dzieci bardzo wysoko oceniły zarówno sam projekt, jego zawartość jak i kompetencje prowadzącego. Mamy nadzieję, że na sam koniec tego szczególnie trudnego dla ósmoklasistów roku szkolnego udało nam się przekazać im tego ducha kreatywności i optymizmu i wyposażyć w potrzebne narzędzia aby lepiej radziły sobie z coraz trudniejszymi zadanymi, które czekają ich w  dalszym życiu” – dodaje.

Program „Kreatywny Ninja” został  przygotowany i realizowany przy współpracy z Samorządową Agencją Promocji i Kultury oraz Komunalnym Centrum Usług Wspólnych. Patronat nad przedsięwzięciem sprawował Burmistrz Miasta Szczecinek – Daniel Rak.

Emisja programu Kreatywny Ninja na antenie TV Gawex już w najbliższy poniedziałek, 17 czerwca. Zapraszamy do oglądania.

Kreatywny Ninja 2019

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: