Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Bergen op Zoom

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-06-11 14:32:22
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Bergen op Zoom
  • Foto: Szkoła Podstawowa nr 5 w Zespole Szkół im. Jana III Sobieskiego

W dniach od 3 do 7 czerwca 2019 roku odbyła się wymiana polsko-holenderska pomiędzy Szkołą Podstawową nr 5 w Szczecinku, a szkołą Steenspil Bergen op Zoom z Holandii. Przez 5 dni byliśmy goszczeni przez naszych holenderskich przyjaciół.

Polscy uczniowie mieli okazję poznać szkolne życie swoich partnerów wymiany. Podczas pobytu poznawaliśmy życie codzienne naszych holenderskich przyjaciół. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach szkolnych: lekcji historii, geografii i sportu oraz w wycieczce do Antwerpii i wyprawie rowerowej. Czas spędzony w Holandii zaowocował nie tylko nowymi przyjaźniami. Poznaliśmy również życie młodzieży naszych partnerów i odkryliśmy, że niczym się nie różnimy. Uczniowie mieli okazję poznać różne programy nauczania, które nie są dostępne w ich krajach. Znajdując się w nowym środowisku, mają możliwość i szansę zapoznania się z różnymi strategiami edukacyjnymi i odmienną filozofią nauczania. Bardzo ważne jest również motywowanie młodzieży do nauki języków obcych. Ich znajomość jest niezbędna na dzisiejszym rynku pracy. Czynne używanie języka w trakcie wymiany powoduje, że młodzież przełamuje barierę językową, nieśmiałość i obawy przed kontaktem z osobami z innych krajów. Wzbogaca zasób słownictwa oraz uczy się praktycznie używać języka obcego w sytuacjach codziennych. Staje się bardziej otwarty i przyzwyczaja się do funkcjonowania w środowisku międzynarodowym.

Pierwszą wizytę uczniów w Holandii wraz z nauczycielami: panią Elżbietą Sobolewską i panią Moniką Pac-Stasik można uznać za bardzo udaną. Młodzież obu krajów bardzo się zintegrowała i doskonale porozumiewała, więc program wymiany został zrealizowany w miłej i przyjacielskiej atmosferze. Wyjeżdżając, cała grupa żałowała, że te 5 dni minęło tak szybko. Z niecierpliwością czekamy na przyjazd uczniów z Holandii do Polski, który zaplanowany jest na rok 2020.

Realizacja polsko-holenderskiej wymiany możliwa jest dzięki wsparciu finansowanemu, jakie Szkoła Podstawowa nr 5 otrzymała z Urzędu Miasta za pośrednictwem Burmistrza Miasta Szczecinek – Pana Daniela Raka.

Info: Elżbieta Sobolewska


  • Foto: Szkoła Podstawowa nr 5 w Zespole Szkół im. Jana III Sobieskiego

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: