15. Jarmark Twórczości Osób Niepełnosprawnych

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-05-23 14:00:15
15. Jarmark Twórczości Osób Niepełnosprawnych
  • Foto: TV Gawex

Dziś (23.05) na placu Wolności w Szczecinku odbyła się 15. edycja Jarmarku Twórczości Osób Niepełnosprawnych, który organizowany jest corocznie w ramach obchodów Europejskiego Dnia Protestu Przeciwko Dyskryminacji Osób Niepełnosprawnych. W ramach tego wydarzenia przed szczecineckim ratuszem pojawiły się różnego rodzaju stoiska oraz scena, na której występowały m.in. osoby niepełnosprawne.

Blisko 300 osób wzięło udział w dzisiejszym, jubileuszowym Jarmarku Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Na placu Wolności swoje prace i produkty sprzedawali podopieczni placówek środowiskowych działających na terenie naszego regionu. A wszystko zaczęło się 15 lat temu od kilku małych straganów. W dzisiejszym wydarzeniu udział wzięło 14 placówek z całego regionu m.in. środowiskowe domy samopomocy z Barwic, Bornego Sulinowa, Czarnego, Turowa, Bobolic, Białogardu, a także warsztaty terapii zajęciowej z Wałcza, ze Szczecinka oraz z Białogardu. Obecni byli także uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Szczecinku oraz Zakład Aktywności Zawodowej z Juchowa. 

Wyroby rękodzielnicze to często praca całej grupy. Każdy z osobna specjalizuje się w konkretnej dziedzinie i dlatego też ostateczny produkt wykonany jest na najwyższym poziomie. Osoby niepełnosprawne w swojej pracy charakteryzują się niezwykłą sumiennością i skupieniem na powierzonym zadaniu. Często posiadają także znacznie większe pokłady cierpliwości, a to wszystko owocuje pięknymi wyrobami, które następnie są sprzedawane na tego typu wydarzeniach, a dochód przeznaczany jest na integrację całej grupy. Warto podkreślić, że wszelkie prace wykonane na warsztatach terapii zajęciowej mają przystosować osoby niepełnosprawne do wykonywania różnorodnych zawodów na rynku pracy. Oprócz stoisk na placu pojawiła się także wielka scena, na której uczestnicy dzisiejszego wydarzenia prezentowali swoje umiejętności artystyczne.

Oficjalnego otwarcia dokonali: organizatorzy wydarzenia czyli Stowarzyszenie Atut, burmistrz miasta Szczecinek Daniel Rak, starosta szczecinecki Krzysztof Lis oraz dyrektor PCPR-u Małgorzata Kubiak – Horniatko.

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: