Polsko-holenderska wymiana młodzieży w Szczecinku

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-05-14 07:30:04
Polsko-holenderska wymiana młodzieży w Szczecinku
  • Foto: Szkoła Podstawowa nr 5 w Zespole Szkół im. Jana III Sobieskiego

W dniach od 6 do 10 maja 2019 roku odbyła się wymiana polsko-holenderska pomiędzy Szkołą Podstawową nr 5 w Szczecinku, a szkołą Steenspil z Holandii. Przez 5 dni dziesięcioro uczniów wraz z opiekunami: p. Corina Oudesluijs i p. Tommy van Buren było goszczonych po raz pierwszy w naszej szkole. Spotkanie w Szczecinku przebiegało pod hasłem „Czy młodzież z Polski i z Holandii więcej dzieli czy łączy?”.

Późnym popołudniem 6 maja uczniowie wraz z opiekunami dotarli do Szczecinka, gdzie polscy uczniowie razem z nauczycielami czekali na gości z Holandii. Następnego dnia nasi goście zostali mile przywitani przez wiceburmistrza miasta Pana Macieja Makselona. Podczas trwającej 5-dniowej wymiany uczniowie zwiedzili nasze miasto, odwiedzili wiele miejsc aktywnego wypoczynku, uczestniczyli w grach i zabawach integracyjnych. Wzięli udział w zorganizowanych dla nich warsztatach szkolnych; lekcji: fizyki, historii, sztuki oraz sportu. Uczniowie z Holandii oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 udali się też rowerami na Mysią Wyspę. Wycieczkę rowerową zakończono wspólnym ogniskiem, pieczeniem kiełbasek i grą w piłkę.

Nauczyciele i uczniowie polscy ściśle współpracowali z holenderskimi nauczycielami i uczniami z Holandii. Holenderscy goście mieli okazję poznać nasz system szkolnictwa przez uczestnictwo w zajęciach szkolnych. Młodzież spędzała dużo czasu w gronie polskich  kolegów, poznając ich styl życia i obyczaje kulturowe. Jednocześnie jedni i drudzy uczniowie „szlifowali” swoją znajomość języków obcych: j. niemieckiego i j. angielskiego.

Lecz wszystko co dobre niestety szybko się kończy. Ostatni dzień uczestnicy wymiany spędzili na basenie i na zakupach. Potem wspólny obiad. Wieczorem – pożegnanie. Nie było ono łatwe dla nikogo. Wszyscy spędzili cudowne chwile, które będą rozpamiętywać jeszcze długo.

Na szczęście nie pożegnaliśmy się na długo. Nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 udają się z rewizytą do Holandii już 3 czerwca 2019 roku.

Sądzę, że miniony tydzień można uznać za bardzo udany. Wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni i czekamy z niecierpliwością  na kolejne spotkanie.

Info: Elżbieta Sobolewska


  • Foto: Szkoła Podstawowa nr 5 w Zespole Szkół im. Jana III Sobieskiego

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: