Fizjoterapeuci rozpoczęli strajk. W Kołobrzegu do protestu dołącza kilka ośrodków, w szpitalu bez utrudnień

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-05-08 12:03:02
Fizjoterapeuci rozpoczęli strajk. W Kołobrzegu do protestu dołącza kilka ośrodków, w szpitalu bez utrudnień
  • Foto: ekg.pl

Część pracowników placówek publicznych rozpoczęło dzisiaj protest. Jeśli rządzący nie spełnią postulatów fizjoterapeutów zamierzają oni protestować przez cały maj. - Chcemy zwrócić uwagę na naszą sytuację i ogólnie na cały system, który naszym zdaniem, nie działa w sposób właściwy – mówi Patrycja Wrona z ośrodka Niwa w Kołobrzegu.

Niwa CRR KRUS i Willa Fortuna to dwa ośrodki w których rehabilitanci planują rozpoczęcie tzw. strajku włoskiego. To znaczy, że pacjenci mają być obsługiwani bardzo dokładnie, a przez to wolniej niż zwykle. - Generalnie tak, jak powinna wyglądać nasza praca. Niestety w normalnych warunkach nie mamy na to czasu. Większość fizjoterapeutów jest obarczonych ogromem pracy – mówi Patrycja Wrona, wiceprzewodnicząca komitetu strajkowego z ośrodka Niwa. W części kołobrzeskich ośrodkach, również tych należących do Uzdrowiska Kołobrzeg S.A, fizjoterapeuci solidaryzują się z protestem. Jak poinformował nas Mateusz Korkuć, część z nich przyszła we wtorek do pracy ubrana w czarne koszulki. Nie protestują natomiast ci, którzy pracują na tzw. kontraktach czyli głównie w prywatnych ośrodkach. 


Podobnie jak w ośrodkach należących do Uzdrowiska jest w kołobrzeskim szpitalu. - W naszej placówce 18 rehabilitantów należy do związku zawodowego. Będą jednak pracowali normalnie, choć są solidarni ze strajkującymi i dzisiaj byli ubrani na czarno – mówi rzeczniczka Magdalena Mazur. 


O co walczą fizjoterapeuci? - O wyższą płacę, która będzie adekwatna do wykształcenia, zakresu obowiązków i odpowiedzialności zawodowej. Prawda jest taka, że większość z nas pracuje po godzinach jeszcze dodatkowo w innych miejscach lub prywatnie. To wszystko odbywa się kosztem naszych rodzin i naszego zdrowia, bo to jest ciężka, fizyczna praca – mówi Patrycja Wrona. Obecnie po 5-letnich studiach i kilkuletnim zawodowym doświadczeniu pracownik publicznej placówki dostaje na rękę niewiele ponad 2 tys. zł. Rehabilitanci uważają również, że potrzebna jest reforma całego systemu opieki rehabilitacji m.in. zmniejszenie kolejek na zabiegi.
 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: