Alarm bombowy w ZS nr 1 im. KEN oraz w ZS nr 6 i.S.Staszica

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-05-06 14:47:33
Alarm bombowy w ZS nr 1 im. KEN oraz w ZS nr 6 i.S.Staszica
  • Foto: TV Gawex

Dziś rano (06.05) w wielu szkołach w Polsce miały miejsce ewakuacje spowodowane fałszywymi alarmami bombowymi. W niektórych placówkach matury zaczęły się z opóźnieniem. Podobna sytuacja miała miejsce w Szczecinku. Około godziny 01:00 w nocy na skrzynki mailowe dwóch szkół - ZS nr 6 im. Stanisława Staszica oraz ZS nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej zostały wysłane maile z informacją o podłożonym ładunku wybuchowym. Maile zostały odebrane we wczesnych godzinach porannych i natychmiast zaalarmowano odpowiednie służby mundurowe, które przeprowadziły kontrole wszystkich klas i pomieszczeń znajdujących się w obiektach, mające na celu wykluczenie zagrożenia. Na szczęście był to tylko fałszywy alarm i matura w tych szkołach mogła odbyć się bez przeszkód.

W chwili obecnej Komenda Powiatowa Policji w Szczecinku informuje, że od 23.04.2019r. do instytucji samorządowych, urzędów skarbowych, prokuratur, sądów uczelni wyższych nieznani sprawcy ponownie wysyłają za pośrednictwem sieci anonimizującej TOR wiadomości z fałszywą informacją o podłożeniu ładunku wybuchowego. Obecnie groźby są wysyłane z takich domen jak @secmail.pro, @cock.li, @protonmail.ch, @elude.in. Głównym celem ataków kaskadowych jest wywołanie paniki i sparaliżowanie pracy urzędów, uczelni oraz innych instytucji. Sposób działania sprawców wskazuje, że do ataków może dochodzić również w najbliższych dniach.

We wszystkich dotychczasowych przypadkach Centralne Biuro Śledcze Policji wydało rekomendację o niskim stopniu wiarygodności. Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami decyzję o zarządzaniu, bądź braku ewakuacji podejmuje administrator obiektu. Jednakże wydana przez CBŚP rekomendacja, że informacja ma niski stopień wiarygodności, jest jedną z przesłanek do podjęcia decyzji adekwatnej do zagrożenia.

Info:P.Rozmus

Komentarze (1)

ryśku 2019-05-07 09:28

Ciekawe którzy to zakodowani nauczyciele za tym stoją?

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: