Dziś Święto Flagi Narodowej

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-05-02 10:08:23
Dziś Święto Flagi Narodowej
  • Foto: TV Gawex

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, której zostało ustanowione, aby propagować wiedzę o symbolach narodowych oraz polskiej tożsamości.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest od 2004 roku. Tego dnia organizowane są liczne akcje patriotyczne, które przypominają o biało- czerwonych barwach narodowych. W ostatnich latach do łask wróciła też kokarda narodowa – biało-czerwona rozetka, noszona przez powstańców w XIX wieku. Dziś Polacy przypinają ją do ubrania podczas świąt państwowych.

Ustawa o godle, barwach i hymnie zezwala na legalnie wywieszanie flagi narodowej nie tylko z okazji świąt państwowych, ale także z okazji uroczystości i wydarzeń z życia prywatnego co oznacza, że flagę możemy wywieszać kiedy chcemy, lecz pod jednym warunkiem - musi ona być otoczona szacunkiem i należną czcią. Mimo wszystko jednak to drugi maja jest dniem, kiedy najczęściej widzimy powiewające biało-czerwone barwy na budynkach, ulicach czy masztach. Również na ulicach Szczecinka nie zabrakło dzisiaj flag narodowych, a mieszkańcy pokazują, że świętują ten dzień i oddają szacunek symbolom narodowym.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: