Armia Błękitna - wystawa i prelekcja w CK Zamek

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-04-04 14:54:39
Armia Błękitna - wystawa i prelekcja w CK Zamek
  • Foto: TV Gawex

Armia Błękitna – to tytuł wystawy, która miała miejsce wczoraj (03.04) w Centrum Konferencyjnym Zamek. Kilkanaście planszy prezentowało zdjęcia i dokumenty z okresu 1917-1920. Oprócz wystawy, miłośnicy historii mogli również wysłuchać prelekcji Agnieszki Osiak, adiunkt Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie.

Stacja Kultura zaprosiła wczoraj wszystkich miłośników historii do Centrum Konferencyjnego Zamek na wyjątkowe wydarzenie, a mianowicie wystawę połączoną z prelekcją na temat Armii Błękitnej, polskiej ochotniczej formacji wojskowej powstałej w czasie I wojny światowej w roku 1917.

Niestety, Armia Błękitna została w jakimś stopniu zapomniana przez historię. W świadomości Polaków przede wszystkim „królują” działania piłsudczyków. To z nimi przede wszystkim kojarzone jest odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz okres dwudziestolecia międzywojennego.

Wczorajsza wystawa to przede wszystkim plansze zawierające zdjęcia, dokumenty i odznaczenia z okresu formowania się i działalności Armii Błękitnej. Historię powstania i działalności Armii Gen. Józefa Hallera przybliżyła zebranym słuchaczom Agnieszka Osiak, adiunkt Biura Dokumentacji Zabytków, które posiada tę wystawę od 2015 roku. Została ona użyczona z Muzeum Wojska w Białymstoku

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: