Debata pt. „Dobre praktyki – Pracodawcy Roku Pomorza 2018”

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-04-02 15:41:26
Debata pt. „Dobre praktyki – Pracodawcy Roku Pomorza 2018”
  • Foto: Arkadiusz Ługowski

W dniu 21 marca w ramach Koszalińskich Targów Pracy odbyła się debata pt. „Dobre praktyki – Pracodawcy Roku Pomorza 2018”, w której udział wzięli zwycięzcy i laureaci poprzednich edycji Konkursu Pracodawca Roku Pomorza. Organizatorem wydarzenia była Północna Izba Gospodarcza.

Debata kontynuuje działania Północnej Izby Gospodarczej w kwestii podwyższania atrakcyjności regionu Pomorza Zachodniego jako miejsca sprzyjającego rozwojowi biznesu oraz budowania dobrych praktyk w zatrudnianiu i doskonaleniu zawodowym pracowników. Miejsce na debatę zostało wybrane nie przypadkowo, bo Koszalińskie Targi Pracy z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością zarówno ze strony pracodawców jak i potencjalnych pracowników.

Jak pokazuje doświadczenie uczestniczących w panelu firm, kontakty z przyszłymi pracownikami podejmowane są już na wczesnym etapie edukacji. I tak na przykład firma Kospel prowadzi sześciomiesięczne praktyki dla studentów politechniki oraz współpracuje w zakresie programów edukacji dla klas profilowanych w Koszalińskim Technikum.

Firma Gawex Media – współpracuje z uczniami szkół ponadpodstawowych przy organizacji szkolnych konkursów z dziedziny programowania, a także tych bardziej rozrywkowych takich jak turnieje gier. „Przy okazji realizacji tych projektów uczniowie i studenci dowiadują się jak wygląda praca w lokalnej firmie i otwierają się na myślenie o podjęciu zatrudnienia w niej po ukończeniu studiów” – mówi Łukasz Zejferd z firmy Kospel.

Oprócz wczesnej edukacji i bardziej otwartych kontaktów z firmą, przedsiębiorstwa regionu Pomorza Zachodniego inwestują w nowoczesną rekrutację. „Dziś o dobrego pracownika trzeba zabiegać nie tylko oferując dodatkowe korzyści pozapłacowe, ale też interesujący sposób rekrutacji”– mówi Wioleta Iwanek z MPS International. „W tym celu firmy inwestują w specjalne interaktywne gry, które pomagają z jednej strony poznać pracownika, a z drugiej firmę.”  Piotr Bartkiewicz z Global Logistic zauważył, że istotną rolę w pozyskiwaniu pracowników do jego firmy odgrywa samorząd i jego wsparcie.

Nie obyło się też bez dyskusji o millenialsach i wyzwaniach związanych z nowym pokoleniem. „Młodzi ludzie to dziś porządni pracownicy. Są kreatywni, innowacyjni a jednocześnie świadomi swoich wyborów i priorytetów. Aby wykorzystać ich potencjał musimy zaangażować ich w życie firmy zapewniając sporą decyzyjności i pewną swobodę działania. Od nas pracodawców wymaga to większej otwartości, spłaszczania struktury organizacyjnej, budowania wzajemnych relacji, a także zaufania. – powiedziała Monika Dołębska z Gawex Media.

Podczas debaty omówiono również perspektywy działań i współpracy z samorządem, niezbędnej aby zapobiegać odpływowi młodych, wykształconych ludzi z regionu, a także zachęcenie młodzieży do powrotu, do rodzimych miejscowości po uzyskaniu wykształcenia. Jak zauważył Roman Biłas, przewodniczący Północnej Izby Gospodarczej „W tej walce o pracownika firmy nie mogą zostać osamotnione. Potrzebujemy wspólnego dziania z samorządem, dla którego każda firma i jej pracownik to potencjalny podatnik, płatnik PIT –u i CIT-u.” Zaangażowanie do debaty i wspólnych działań wraz z pracodawcami, przedstawicieli lokalnego samorządu jest następnym krokiem jakiego pojęła się Północna Izba Gospodarcza.

W dyskusji udział wzięli przedstawicie nagrodzonych pracodawców m.in. Monika Dołębska z Gawex Media - Pracodawca Roku Pomorza 2017, Piotr Bartkiewicz z GlobalLogic – Pracodawca Roku Pomorza 2018, Adam Pankowski z SBC Windows & Doors – Pracodawca Roku Pomorza 2018, Wioleta Iwanek z MPS International – wyróżnienie w konkursie Pracodawca Roku, Łukasz Zejfert z Kospel – wyróżnienie w konkursie Pracodawca Roku oraz Roman Biłas, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Koszalinie. Panel dyskusyjny poprowadził dr Adam Wyszomirski.


  • Foto: Arkadiusz Ługowski

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: