Dyskutowali o PKS

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-04-02 11:34:57
Dyskutowali o PKS
  • Foto: P.Rozmus/Starostwo Powiatowe w Szczecinku

Ustawa o funduszu rozwoju przewozów autobusowych przewiduje dofinansowanie zadań własnych organizatorów w zakresie przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Na stronach rządowych już pojawiła się zapowiedź projektu, według którego dopłata do jednego wozokilometra ma wynieść ok 0,80 zł. W pierwszym okresie – zgodnie z deklaracją Rządu - mają one być wyższe i wynieść do 1,00 zł. O podziale środków zdecyduje minister, zaś organizatorzy przewozów własnych będą mogli o nie zabiegać u wojewody, zaraz potem gdy ten zamieści informacje o maksymalnej kwocie dopłaty do jednego wozokilometra. O przyznaniu środków zdecyduje kolejność wpływu wniosków.

To właśnie projekt nowej ustawy był jednym z tematów wczorajszego (01.04) spotkania, które odbyło się w Starostwie Powiatowym w Szczecinku. Starosta Krzysztof Lis gościł prezesa Polskiej Izby Gospodarczej Transportu Samochodowego Zdzisława Szczerbaciuka, który z ramienia tej instytucji uczestniczył w pracach nad projektem nowej ustawy. W spotkaniu wziął również udział prezes PKS Gryfice Zygmunt Dziewguć, a także członek zarządu firmy, główny księgowy i kierownik działu transportu i logistyki. Oczywiście nie mogło zabraknąć prezesa PKS Szczecinek Edwarda Szysza oraz wójtów i burmistrzów gmin powiatu szczecineckiego.
Trzeba przypomnieć, że PKS Gryfice złożył ofertę na dzierżawę i zakup zorganizowanej części szczecineckiego przedsiębiorstwa. W ostatnim czasie spółka zakupiła 12 nowych autobusów i w każdej chwili jest gotowa wejść na linie powiatu szczecineckiego, zapewniając jednocześnie transport dzieci i młodzieży do szkół. Wójtowie i burmistrzowie wyrazili swoje opinie i przedstawili zapotrzebowanie. Wójt gminy Grzmiąca Patryk Makowski zapowiedział, że zamierza zlikwidować własny transport i ogłosić przetarg na świadczenie tych usług. Rozmawiał o tym wstępnie z gośćmi z Gryfic.
Wszelkie plany uzależnione są jednak od decyzji Sądu Gospodarczego, który w niedługim czasie wyznaczy syndyka masy upadłościowej dla PKS Szczecinek. Już dziś wiadomo, że oferta PKS Gryfice nie jest jedyną. Wstępną deklarację złożył również inny podmiot. Możliwe, że gdy syndyk rozpocznie swoją pracę, będzie miał na stole trzy propozycje. Na ostateczne rozwiązanie trzeba więc jeszcze trochę poczekać.

Piotr Rozmus 


  • Foto: Piotr Rozmus/Starostwo Powiatowe w Szczecinku

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: