Blisko 70% rozpatrzonych wniosków o świadczenie "Mama 4+"

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-03-26 09:06:25
Blisko 70% rozpatrzonych wniosków o świadczenie "Mama 4+"
  • Foto: TV Gawex

Od 1 marca tego roku można ubiegać się o rodzicielskie świadczenie uzupełniające „Mama 4+”. W Zachodniopomorskiem niemal 2,2 tys. osób złożyło wniosek. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpatrzył już 1,5 tys. z nich.

W Szczecinie na 1,3 tys. wniosków ZUS wydał już 986 decyzji. Tylko 34 były odmowne. Najstarsza kobieta, która ubiegała się o świadczenie uzupełniające ma 90 lat.

W Koszalinie z 870 spraw, które do tej pory zarejestrowaliśmy, 506 rozpatrzyliśmy. Odmownych decyzji wydaliśmy jedenaście. Najwięcej dzieci, bo aż szesnaścioro wychowała mama, która złożyła wniosek właśnie w koszalińskim oddziale ZUS.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające ma zapewnić niezbędne środki utrzymania osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia lub w ogóle go nie podjęły, aby wychowywać dzieci. O świadczenie w wysokości do 1100 zł mogą starać się mamy, które urodziły i wychowały lub wychowały co najmniej czwórkę dzieci i nie mają niezbędnych środków utrzymania. W określonych przypadkach świadczenie może zostać przyznane ojcu dzieci, np. gdy matka zmarła lub porzuciła dzieci. Matczyne emerytury przysługują osobom, które ukończyły powszechny wiek emerytalny.

Przeciętna wysokość świadczenia uzupełniającego do kwoty 1100 zł w Szczecinie to ok. 390 zł, natomiast w Koszalinie jest ona wyższa i wynosi prawie 430 złotych.

We wszystkich placówkach ZUS czekają nasi przeszkoleni pracownicy, którzy odpowiedzą na pytania a także pomogą w wypełnieniu dokumentów. Informacje o tym, jak otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające można znaleźć na stronie www.zus.pl.

Karol Jagielski
regionalny rzecznik prasowy ZUS
województwa zachodniopomorskiego

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: