PKS Gryfice zainteresowany dzierżawą szczecineckiego przewoźnika

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-03-11 14:42:21
PKS Gryfice zainteresowany dzierżawą szczecineckiego przewoźnika
  • Foto: TV Gawex

20 lutego zakończyło się postępowanie restrukturyzacji sanacyjnej w szczecineckim PKSie. Niestety, nie przyniosło ono pożądanego rezultatu. Jednak jak zapowiedział starosta szczecinecki, upadłość przewoźnika nie świadczy o zakończeniu jego działalności. Wydzierżawieniem jego zorganizowanej części zainteresował się PKS Gryfice, który w dalszej przyszłości zamierza wykupić udziały spółki.

Restrukturyzacja sanacyjna, która była przeprowadzana na przełomie ostatnich miesięcy w spółce PKS Szczecinek zakończyła się. Zgodnie z decyzją sądu to postanowienie musi się jeszcze ukazać w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Od tego czasu obowiązuje okres 14 dni na uprawomocnienie się decyzji.
"Do tego momentu spółką zarządza jeszcze restrukturyzator sanacyjny. W zasadzie nie ma dnia kiedy się nie spotykamy, nie rozmawiamy o tym co się dzieje na bieżąco w spółce. Próbujemy gasić „pożary” tak jak właśnie strajk, który był nielegalny. Za chwile jest działanie przeciwko tym, którzy ten protest zorganizowali. Oni z kolei robią larum i proszą aby ich nie zwalniać. Znowu ze względów ludzkich podejmujemy działania i podpisujemy porozumienia wspólne przy rozważaniach „za” i „przeciw” - powiedział nam starosta szczecinecki Krzysztof Lis. 
Bezowocne zakończenie restrukturyzacji sanacyjnej nie oznacza jednak całkowitego zaprzestania działalności szczecineckiego przewoźnika. W chwili obecnej cały czas są prowadzone rozmowy z potencjalnym dzierżawcą, a być może także nowym nabywcą spółki, z PKSem Gryfice.
"Mogę potwierdzić w 100%, że jest oferta. Zakłada ona, że najpierw zostałaby wydzierżawiona zorganizowana część przedsiębiorstwa czyli z całą bazą, z tymi autobusami, które są własnością PKS-u, nie są wyleasingowane,a w konsekwencji później spółka zostałaby nabyta. Jednak aby to się zdążyło musi być złożony wniosek o upadłość spółki PKS Szczecinek i dopiero syndyk masy upadłościowej może tą ofertę wykorzystać czyli najpierw wydzierżawić, a potem rozmawiać z podmiotem żeby można było te udziały zbyć" - dodał nasz rozmówca.
Pomimo światełka w tunelu, sytuacja wciąż pozostaje poważna,a wszystko za sprawą poręczonych środków finansowych, których niektórzy wierzyciele domagają się natychmiastowego uregulowania.
"Problemem oczywiście będą środki finansowe, które są związane z należnościami dla wielu wierzycieli. Jednym z nich jest samorząd powiatu szczecineckiego. Nie ukrywam, że  w tej chwili możemy mieć problem, rozmawiamy z bankiem odnośnie tych kredytów i pożyczek, które były poręczone przez samorząd powiatowy dla spółki PKS Szczecinek" - mówi K.Lis.

Powstaje jeszcze pytanie – czy w obecnej sytuacji szczecinecki PKS załapie się na rządowe wsparcie w ramach tzw. Piątki Kaczyńskiego, które ma za zadanie przywrócenie lokalnych połączeń autobusowych. 
"To oczywiście niczemu nie przeszkadza dlatego że jeżeli znajdzie się podmiot, który będzie te usługi wykonywał, a ustawa na to (jeżeli zostanie przyjęta) pozwala to wtedy samorząd powiatowy wyznacza operatora transportowego i określa również linie transportu publicznego, które powinny mieć miejsce przy dopłatach, o których dzisiaj mówi rząd i wtedy można dopłacać do wozokilometra również innego podmiotu, który świadczy linie transportu publicznego na terenie danego powiatu" - kończy starosta. 

Jeśli wszystkie procedury dotyczące działań syndyka pójdą pomyślnie to PKS Gryfice będzie mógł przystąpić do dzierżawy zorganizowanych części przedsiębiorstwa PKS Szczecinek już na początku kwietnia br. 
 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: