Podwyżki dla nauczycieli w gminie Szczecinek - kto za nie zapłaci?

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-02-26 13:31:22
Podwyżki dla nauczycieli w gminie Szczecinek - kto za nie zapłaci?
  • Foto: TV Gawex

Po protestach i wielu rozmowach ze związkami zawodowymi w oświacie, Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska podpisała już rozporządzenie w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli. W związku z tym samorządy mają obowiązek wypłacić podwyżkę nie później niż w trzy miesiące po ogłoszeniu ustawy budżetowej na dany rok z wyrównaniem od 1 stycznia. Z czyjego budżetu będą wypłacane podwyżki?

Rozmowy oświatowych związków zawodowych z Ministerstwem Edukacji Narodowej trwały kilka tygodni. Związkowcom udało się wynegocjować dwie podwyżki, które będą zrealizowane w tym roku. W chwili obecnej, samorządy otrzymały polecenie o wdrożenie pierwszej pięcioprocentowej podwyżki, z wyrównaniem od 1-go stycznia.
"Jeśli chodzi o gminę Szczecinek mamy rozproszoną sieć szkół. Wyjdzie na to, że za połowę podwyżek zapłaci gmina, a druga połowa będzie sfinansowana z budżetu Państwa. Przy czym cały czas mówimy o tych podwyżkach pięcioprocentowych." - powiedział nam wójt gminy Szczecinek, Ryszard Jasionas. 


Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało dla nauczycieli dwie podwyżki. Pierwsza ma być zrealizowana w czasie obecnym, jednak jej wprowadzenie będzie wiązało się z przesunięciami w budżecie gminy.

Na dzień dzisiejszy w budżecie gminy tych pieniędzy nie mamy, dlatego też musimy poprzesuwać pewne działania, prawdopodobnie będą zmniejszone działania inwestycyjne żeby sprostać oczekiwaniom nauczycieli.– dodał wójt.

Druga pięcioprocentowa podwyżka ustalona przez ministerstwo edukacji narodowej  ma zasilić konto nauczycieli od września tego roku. 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: