Problemy Szkoły Podstawowej we Gwdzie Wielkiej. Czy zostanie zlikwidowana?

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-02-15 13:04:54
Problemy Szkoły Podstawowej we Gwdzie Wielkiej. Czy zostanie zlikwidowana?
  • Foto: TV Gawex

Niż demograficzny coraz częściej daje się we znaki samorządom. W szkołach zaczyna brakować uczniów, a to z kolei rzutuje na funkcjonowanie całej placówki i koszty, które ona pochłania. Z takim problemem boryka się szkoła podstawowa we Gwdzie Wielkiej. Już teraz liczba uczniów jest niska, a według prognoz w najbliższych latach będzie ona jeszcze bardziej spadać. W minioną środę, wójt gminy Szczecinek spotkał się z rodzicami i nauczycielami aby wspólnie wypracować rozwiązanie na tę trudną sytuację.

Szkoła we Gwdzie Wielkiej boryka się z niemałym problemem. Z roku na rok liczba uczniów się zmniejsza, a to powoduje, że rentowność tej szkoły również spada. W minioną środę wójt gminy Szczecinek, Ryszard Jasionas wraz dyrekcją i nauczycielami spotkał się z rodzicami, aby poszukać rozwiązania tego problemu.
"Nie ukrywam, że nasza szkoła ma ciężką sytuację. Niż demograficzny i reforma oświaty spowodowały, że coraz mniej jest w naszej szkole uczniów.  W tym momencie uczy się 74 uczniów, za rok pozostanie 55 jest to niewielka ilość, ale mi się wydaje, że warto jest dla nich poświęcić finansowe sprawy i prowadzić dalej szkołę." - powiedział nam dyrektor SP w Gwdzie Wielkie Andrzej Wojnicz
Likwidacji szkoły kategorycznie sprzeciwiają się mieszkańcy. 

„Każda wieś, która nie ma już szkoły myślę, że nie będzie wyglądała już tak samo. To jest trudny okres dla nas wszystkich jednak nie wyobrażam sobie, żeby wieś została bez szkoły. Jak już nie ma szkoły kościoła, świetlicy, poczty i innych rzeczy to jest tragedia. Jesteśmy blisko miasta, ale to nie znaczy, że u nas ma niczego nie być.”  - powiedziała jedna z mieszkanek Gwdy Wielkiej.

„Ja uważam, że dzieci  na pewno będzie więcej z tego względu, że jest nawet to 500+. Dzieci przybywa w wiosce. W przypadku gdy zabraknie szkoły u nas to dzieci będą musiały dojeżdżać do Żółtnicy albo do Szczecinka, a to się wiąże z tym, że będą musiały wcześniej wstawać, to będą też koszty dla rodziców, a nasza szkoła jest naprawdę bardzo fajną szkołą i nie wyobrażam sobie wioski naszej bez szkoły.” – tłumaczyła inna uczestniczka spotkania. 

Rocznie utrzymanie szkoły we Gwdzie Wielkiej to ponad 1,8 mln zł. „Z budżetu gminy dokładamy około 1, 2 mln zł do tej szkoły. W porównaniu do innych szkół jest to najdroższa szkoła w przeliczeniu na jednego ucznia. Najliczniejsza klasa ma 12 uczniów, najmniej liczna ma 2 uczniów. „-  wyjaśniał wójt Ryszard Jasionas. 

Niska liczba uczniów to problem nie tylko niżu demograficznego ale również decyzji niektórych mieszkańców Gwdy, którzy swoje dzieci dowożą do szkół do Szczecinka. Podczas spotkania padały propozycje działań, które mogłyby przyczynić się do powrotu dzieci m.in. dodatkowa sala dla 3-4-latków oraz wydłużony czas pracy świetlicy od 6:30 do 17:00
„Rodzice zabierają swoje dzieci, bo tam wiadomo, że szkoły czy przedszkola są otwarte dłużej dlatego dla rodziców jest lepiej zabrać dziecko do Szczecinka niż zostawić je tutaj. Moim zdaniem zamiast zamykać szkołę powinniśmy trochę przedłużyć godziny pracy żeby te dzieci ze Szczecinka z powrotem ściągnąć tutaj do Gwdy.” -  powiedziała uczestniczka środowego spotkania

Wydaje nam się, że należałoby zacząć od dołu, od zerówki, od stworzenia tutaj oddziału przedszkolnego z prawdziwego zdarzenia. 8-godzinnego, z dodatkowymi zajęciami. Już takie próby podjęliśmy .” – kończy dyrektor SP we Gwdzie Wielkiej Andrzej Wojnicz. 

Podczas spotkania wójt gminy, Ryszard Jasionas złożył deklarację, że będzie chciał się jeszcze spotkać w osobnym gronie zarówno z rodzicami jak i nauczycielami. W planach jest także spotkanie z kuratorem oświaty. W środowym zebraniu uczestniczył również poseł Radosław Lubczyk, który także zaoferował pomoc w rozmowach.

Komentarze (2)

Kris 2019-02-17 21:26

IWójt dawno chciał zamknąć szkołę . Robił wszystkim pod górkę tzn "szkole'. To spotkanie to jest fikcja, zrobi tak jak było w m.Spore. wójt wszystkich oszukuje, sprzedał dzieci do miasta . Trzeba walczyć o placówkę a nie likwidować i zmieniać w dom starców . PS. Pieniądze już się wzięło od starostwa czy od miasta za sprzedanie uczniów i szkoły ? Bo coś mi tu na to wygląda .

GOŚĆ!!!! 2020-01-29 21:32

Zamyka się szkołę która ma najlepsze wyniki w gminie i super warunki, to kpina z mieszkańców.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: