ZUS zwróci nadpłacony podatek

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-02-17 10:21:50
ZUS zwróci nadpłacony podatek
  • Foto: TV Gawex

Dzięki podniesieniu kwoty wolnej od podatku ZUS zwróci emerytom i rencistom nadpłacony podatek. Jednorazowo może to być nawet kilkaset złotych przy marcowej wypłacie. To doskonała wiadomość dla osób z niskimi świadczeniami.

Kwota wolna od podatku została podniesiona dwa razy – najpierw w 2017 r. z 3091 zł do 6600 zł rocznie, potem w 2018 r. – do 8000 złotych. Pomimo tych zmian wszyscy podatnicy płacili zaliczki na podatek dochodowy, jakby kwota wolna się nie zmieniła. Dlatego teraz seniorzy z najniższymi świadczeniami będą mogli liczyć na zwrot podatku, który nadpłacili. Osoba z najniższą rentą z tytułu częściowej niezdolności do pracy dostanie około 460 złotych. Przy minimalnej emeryturze, czyli 1029 zł, można spodziewać się 122 zł zwrotu. Im niższe świadczenie, tym zwrot będzie wyższy.

Nie trzeba wypełniać żadnych wniosków, aby otrzymać pieniądze. Zakład Ubezpieczeń Społecznych sam rozlicza świadczeniobiorcom podatki i wysyła im formularz PIT-40A. To z niego emeryci i renciści dowiedzą się ile wynosi ich nadpłata podatku. Co jednak ważne, ZUS uwzględni ją już w marcowej wypłacie.
 

 Karol Jagielski

regionalny rzecznik prasowy ZUS

województwa zachodniopomorskiego

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: