Świńska grypa dotarła do Szczecinka. Pacjentka w szpitalu

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-02-14 15:01:07
Świńska grypa dotarła do Szczecinka. Pacjentka w szpitalu
  • Foto: TV Gawex/zdj.poglądowe

Wirus A/H1N1 potocznie zwany świńską grypą dotarł do Szczecinka. Do szpitala trafiła pacjentka w ciężkim stanie, u której wykryto wirusa A/H1N1. Jednak jak powiedziała nam Anna Tuchowska, kierownik Sekcji Epidemiologii w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinku, ciężki stan pacjentki wynika nie tylko z wirusa świńskiej grypy, ale także z innych chorób przewlekłych, na które obecnie choruje kobieta.

W chwili obecnej przebywa ona w pod stałą intensywną opieką medyczną. Na czas wygaszenia ogniska wirusa A/H1N1 szczecinecki szpital wstrzymał odwiedziny. W chwili obecnej ognisko to zostało wyeliminowane.

Warto pamiętać, że podstawowe objawy świńskiej grypy są bardzo zbliżone do tej zwykłej czyli: wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe, kostno-stawowe, ból głowy, ból gardła, Suchy kaszel, uczucie wyczerpania i ogólnego rozbicia.

W całym kraju liczba zachorowań na świńską grypę wzrasta. Do tej pory zanotowano ponad 4 tysiące przypadków. Niektóre z nich były śmiertelne. W związku z tym wiele szpitali w Polsce decyduje się na ograniczenia odwiedzin.

Komentarze (1)

111 2019-02-14 18:43

H1N1 – podtyp wirusa grypy typu A, do którego odmian zalicza się m.in. wirusa tzw. hiszpanki, wirusy powodujące łagodnie przebiegającą grypę ludzką oraz wiele szczepów wirusów grypy występujących u ptaków i świń, w tym również odkrytą w kwietniu 2009 r. nową odmianę wirusa ludzkiej grypy typu H1N1/09. Wśród ludzi grypa wywoływana przez wirusy typu A (H1N1) występuje powszechnie i nie jest bardzo groźna. Przykładowo, różne odmiany H1N1 były odpowiedzialne za kilka procent ludzkich infekcji grypowych w sezonie 2004/05.[1]. Błędem jest (często występujące w medialnych reportażach) stosowanie nazwy H1N1 w odniesieniu do tylko jednej odmiany wirusa grypy (np. tzw. świńskiej grypy).

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: