Zmiany w zwrotach akcyzy za paliwo rolnicze

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-02-12 14:50:58
Zmiany w zwrotach akcyzy za paliwo rolnicze
  • Foto: TV Gawex

Od 1 stycznia bieżącego roku zmianie uległo przyznawanie zwrotów akcyzy za paliwa rolnicze. Okazuje się, że po nowych regulacjach wielu rolników może na tym sporo stracić gdyż zwrot nie będzie już im przysługiwał.

Każdego roku rolnicy nabywający olej napędowy mogli ubiegać się o zwrot podatku tzw akcyzy. Do tej pory wystarczyło tylko złożyć odpowidni wniosek i ruszała procedura zwrotna. 
"Polegało to na tym, że rolnicy składali wnioski załączając do nich faktury za zakup paliwa. Urząd Gminy przygotowywał wówczas zestawienie, które wysyłane było do Urzędu Wojewódzkiego z zapotrzebowaniem  na środki finansowe, celem wypłaty pieniędzy dla rolników. Wojewoda wysyła zapotrzebowanie do Ministra Finansów, który wysyłał odpowiednią pulę środków. Następnie trafiały one poprzez wojewodę do samorządu gminy. Do tej pory było to 80 gr za litr, w tym roku jest to 1zł. Jest jeszcze zwiększenie jeśli chodzi o produkcję zwierzęcą (bydło)." – powiedział nam wójt gminy Szczecinek, Ryszard Jasionas. 

W tym roku teoretycznie jest podobnie. W praktyce nowe regulacje, które zaczęły obowiązywać od 1 stycznia tego roku mogą nieco skomplikować procedurę uzyskania zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze.

System w zasadzie nie zmienił się w ogóle, zmieniły się  regulacje dotyczące rodzai paliw, które podlegają zwrotowi akcyzy. Wydzielono kody paliw, które nie będą respektowane przy zwrocie akcyzy od 1 stycznia 2019 roku. - dodał wójt. 

Kody paliw, które zostały dopuszczone do zwrotu akcyzy:
CN 2710 19 43 do 2710 19 48 
CN 3826 00
 

W chwili obecnej mimo wszystko trwa składanie wniosków o zwrot. Jednak już teraz wiadomo, że część z nich nie będzie wypłacona. Samorząd gminy będzie musiał również weryfikować kody paliw na wnioskach, takie jest zarządzenie ministra rolnictwa w tej sprawie. Gmina Szczecinek zwróciła się z tą sprawą do swojego partnera w tej kwestii czyli Wojewody Zachodniopomorskiego, który zapowiedział, że będzie rozmawiał z premierem w tej sprawie. Również Wielkopolska Izba Rolnicza wystosowała odpowiednie pisma do szefa rady ministrów, jak zapowiedział wójt gminy Szczecinek odpowiedź na nie będzie obowiązywała również nasze województwo. Warto pamiętać, że regulacje te weszły w życie w formie ustawy zatem ciężko będzie zmienić coś z dnia na dzień.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: