Dom Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie - to miejsce, w którym jej mieszkańcy czują się wyjątkowi

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-02-07 13:50:05
Dom Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie - to miejsce, w którym jej mieszkańcy czują się wyjątkowi
  • Foto: Piotr Rozmus/Starostwo Powiatowe w Szczecinku

Samo słowo starość zazwyczaj nie budzi w nas w pozytywnych emocji. Kojarzy się z minionym czasem, tym czego nie da się  już odzyskać, ostatnią drogą, którą trzeba przebyć, nierzadko w bólu i samotności. W tym wieku, już raczej się nie marzy, bo jeżeli w ciągu całego życia marzeń nie udało się zrealizować, to teraz jest tym bardziej trudno. Życie towarzyskie, pasje to też raczej odległa przeszłość. Jeżeli tak naprawdę miałaby wyglądać jesień życia, to powiedzenie, że „Starość jest jedyną rzeczą, która nie udała się Bogu”, niestety wydaje się nad wyraz prawdziwe.Jednak zupełnie odmienne odczucia mamy po przekroczeniu progu Domu Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie, bowiem naszym oczom ukazują się ludzie szczęśliwi i uśmiechnięci, a samo miejsce wręcz tętni życiem.  

Ogromne, niezwykle klimatyczne, pozbawione barier architektonicznych przestrzenie wewnątrz domu, jedno i dwu osobowe pokoje o wysokim standardzie. Piękny ogród okalający budynek. Przyjazny personel, który zżywa się z pensjonariuszami jak z członkami rodziny. To wszystko sprawia, że mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie czują się kochani i potrzebni, mają doskonałą opiekę i ciekawie spędzają czas.
Otaczamy naszych mieszkańców opieką, rehabilitacją, umożliwiamy kontakt z lekarzem, wypełniamy czas wolny. Zatrudniamy trzech fizjoterapeutów prowadzących zajęcia wspierające w sali gimnastycznej oraz przy łóżku pensjonariusza – mówi dyrektor DPS Krystyna Berdyńska.  - Staramy się rozwijać zainteresowania osób starszych, bo doskonale zdajemy sobie sprawę, że nigdy nie jest za późno, aby je pielęgnować, spędzając czas godnie, radośnie, z uśmiechem na ustach, zamiast skupiać się na chorobach (….) Chcemy aby nasi mieszkańcy czuli się jak najlepiej i robili to co sprawia im  przyjemność, a więc formy spędzania wolnego czasu są najróżniejsze. Wsłuchujemy się w ich potrzeby, badamy zainteresowania. Mamy więc salę terapii zajęciowej, gdzie mieszkańcy mogą się rozwijać manualnie, nowoczesną salę doświadczania świata, gdzie pracujemy z mieszkańcami, którzy mają zespoły otępienne i potrzebują relaksu, wyciszenia, uspokojenia, zniwelowania lęku. Mieszkańcy uczestniczą w zajęciach muzycznych, indywidualnych i grupowych (…) oczywiście organizujemy różne imprezy przez które integrujemy się ze środowiskiem zewnętrznym. Zimą organizujemy turnieje szachowe i karciane, a gdy jest ciepło, a więc wiosną i latem ogródki muzyczne czy naszą sztandarową imprezę Festiwal Muzyki Żołnierskiej, na którą zapraszamy mieszkańców z innych Domów Pomocy Społecznej.


Dyrektor Krystyna Berdyńska podkreśla, że personel DPS dba o to, aby mieszkańcy utrzymywali jak najczęstszy kontakt  z rodzinami, przyjaciółmi i znajomymi, opuszczali dom i wyjeżdżali tak często jak tylko chcą.
Zależy nam aby nasi mieszkańcy jak najdłużej utrzymywali kontakty z członkami swoich rodzin, co czasami nie jest łatwym zadaniem, bowiem niejednokrotnie ci ludzie przebywają poza granicami naszego kraju. Dlatego też mamy miejsca hotelowe, z których zawsze mogą skorzystać i przyjechać do swoich rodziców czy dziadków i spędzić z nimi tyle czasu ile chcą. Ale nasi mieszkańcy oczywiście również mogą wyjeżdżać na urlop do rodzin, przyjaciół, znajomych,  a na co dzień mogą wychodzić, wyjeżdżać do Szczecinka i taką formułę opuszczania domu oczywiście praktykujemy. 
Każdy mieszkaniec może również sam urządzić sobie pokój, według własnego stylu. Mamy nawet mieszkańców, którzy posiadają zwierzęta. Nie chcemy rozdzielać pensjonariuszy z pupilami skoro są z nimi wiele lat. To jest to co rozróżnia nasz dom od szpitala, to prawdziwy dom i chcemy aby nasi mieszkańcy tak się właśnie tu czuli.


Pensjonariusze mają nawet wpływ na menu, mogą decydować co chcą jeść:  
Oczywiście niektórzy z nich mają diety, które zaleca im lekarz, ale jeśli w którymś momencie chcą zrezygnować na przykład z diety lekkostrawnej, to też mogą to zrobić – wyjaśnia dyrektor.


W Domu Pomocy Społecznej zawsze coś się dzieje. Muzyka gra tam każdego dnia, a imprezy okolicznościowe odbywają się cyklicznie. Obecnie mieszkańcy przygotowują się do tegorocznych Walentynek.
Z tej okazji organizujemy imprezę na którą zapraszamy mieszkańców z innych DPS – ów. To znakomita okazja do integracji, poznania się i spędzenia razem miłych chwil.
Nie ma odpowiednich słów, aby opisać klimat panujący w Domu Pomocy Społecznej. Żeby go poczuć trzeba to miejsce po prostu odwiedzić.
 - kończy dyrektor DPS, Krysytna Berdyńska

W sali doświadczania świata na ścianie wymalowano napis: „Nic nie muszę, wszystko mogę”. I właśnie zgodnie z tym mottem żyją mieszkańcy borneńskiego DPS.   

Piotr Rozmus/Starostwo Powiatowe w Szczecinku 
 


  • Foto: Piotr Rozmus/Starostwo Powiatowe w Szczecinku

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: