Podwyżki dla nauczycieli w Gminie Szczecinek?

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-02-01 15:51:16
Podwyżki dla nauczycieli w Gminie Szczecinek?
  • Foto: TV Gawex

Po ostatnich protestach nauczycieli Ministerstwo Edukacji Narodowej jest w trakcie rozmów z nauczycielami. Negocjacje dotyczą przede wszystkim głównego postulatu nauczycieli czyli podwyżek. W chwili obecnej mówi się że podwyżki będą i to wcześniej niż zapowiadano czyli już we wrześniu 2019 roku. Pozostaje jeszcze kwestia czyli kto ostatecznie będzie zobligowany do wypłacenia wyższych wynagrodzeń. Rząd czy samorządy?

Rozmowy na linii MEN- związki zawodowe są cały czas w toku. Na stronie ministerstwa edukacji widnieje komunikat, że podwyżki będą wypłacane szybciej niż pierwotnie zakładano. Niemniej jednak sytuacja ta mocno niepokoi samorządy, które obawiają się, że będą musiały pokryć te podwyżki z własnej kieszeni. 

Jak zauważył wójt, dla samorządu ważne jest to skąd będą pochodziły środki na te podwyżki. Subwencja oświatowa jest za niska, aby pokryć te koszty Jeśli  rząd nie wyłoży dodatkowych pieniędzy z własnej kieszeni, nie wystarczy na wypłaty. Ważne dla samorządu jest to skąd będą pochodziły środki na te podwyżki, bo jeśli my jesteśmy pominięci jako samorządowcy w negocjacjach to mam nadzieję, że rząd w 100% sfinansuje te podwyżki. W naszym przypadku, w naszej gminie to jest koszt bagatela 2 mln zł. 

Subwencja oświatowa co roku jest niewystarczająca, każdego roku samorządy muszą dopłacać do szkolnictwa drugie tyle. Dokładnie powiem, że to jest jeszcze raz tyle co dostajemy z budżetu państwa. Jest to kwota, która dla nas jest już w tej chwili dla nas bardzo wysoka. Po przeliczeniu, jeśli będą obowiązywały podwyżki na tym poziomie co są planowane to gmina będzie musiała dołożyć do oświaty kolejny milion. - komentuje wójt Ryszard Jasionas.

Wójt gminy Szczecinek Ryszard Jasionas martwi się, że jeśli podwyżki dla nauczycieli nie zostaną doliczone do etatu gminę będzie czekał bardzo duży problem. Jego najlepszym rozwiązaniem byłoby dołożenie tej podwyżki nie do subwencji tylko do etatu.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: