Negocjacje ze związkami zawodowymi i likwidacja kolejnych kursów w PKS Szczecinek

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-01-31 15:53:59
Negocjacje ze związkami zawodowymi i likwidacja kolejnych kursów w PKS Szczecinek
  • Foto: TV Gawex

Sytuacja w szczecineckim PKSie z dnia na dzień staje się coraz bardziej napięta. W ramach prowadzenia restrukturyzacji sanacyjnej likwidowane są kolejne kursy, z kolei kierowcy domagają się powrotu do poprzednich stawek płacowych. Wczoraj (30.01) odbyły się rozmowy pomiędzy załogą a zarządcą. Dziś (31.01) już wiemy, że obie strony twardo stoją na swoich stanowiskach, dlatego też w takiej sytuacji zostanie powołany mediator, który przeprowadzi rokowania pomiędzy stronami.

Działania prowadzone w ramach restrukturyzacji sanacyjnej w szczecineckim PKSie, niektórym mogą się wydawać bardzo restrykcyjne gdyż polega to m.in. na redukcji nierentownych działań, ograniczeniu kosztów, wdrożeniu postępowania układowego oraz znalezieniu potencjalnego inwestora, który mógłby nabyć udziały spółki. Wszystko po to aby firma stanęła na nogi i przestała przynosić straty. - "Sytuacja finansowa PKSu Szczecinek jest tak ciężka iż według mojej oceny szansa na powodzenie w postępowaniu restrukturyzacyjnym czyli w postępowaniu sanacyjnym w jakim mamy do czynienia w tej chwili jest znikoma. Najprawdopodobniej decyzje w zakresie zmiany w postępowaniu restrukturyzacyjnym nastąpią w ciągu kilku maksymalnie kilkunastu dni.Najprawdopodobniej będzie to przejście z prawa restrukturyzacyjnego na prawo upadłościowe. Sprzedaż firmy w ramach tzw. pre-packu, ewentualnie klasyczne postępowanie upadłościowe likwidacyjne." - powiedział nam zarządca Przemysław Jedliński.

Jednym z działań ograniczających koszty jest likwidacja nierentownych połączeń. Z dniem 1 lutego zlikwidowane zostaną następujące połączenia:

Świdwin(8.00) –Połczyn Zdrój(8.35) –Szczecinek(9.50) –Czarne(10.15) –Człuchów(11.01) –Chojnice(11.20)

oraz

Chojnice(13.00) –Człuchów(13.22) –Czarne(14.15) –Szczecinek(15.00) –Barwice(15.37) –Połczyn Zdrój(16.00) –Świdwin(16.38).

Przemysław Jedliński, zarządca PKSu zapewnia, że kursy szkolne dzieci i młodzieży do szkół są bezpieczne gdyż w chwili obecnej stanowi to najwyższy priorytet spółki. - "Moim celem jest przede wszystkim zapewnienie dowozu dzieci do szkół, młodzieży, w następnej kolejności pozostałych osób. Rezygnuję całkowicie z transportu towarowego. Jeszcze raz podkreślam najważniejsze dla mnie jest zapewnienie dowozu dzieci i młodzieży do szkół. Zrobię wszystko, żeby te kursy nie były zlikwidowane. Wbrew powszechnej opinii postępowanie upadłościowe ułatwi prowadzenie działalności w tym zakresie, a nie utrudni. - powiedział w rozmowie z nami Przemysław Jedliński, zarządca PKS Szczecinek.

Kilka dni temu informowaliśmy państwa, że w widmo kolejnego strajku w PKSie jest wciąż realne. Kierowcy domagają się powrotu do ubiegłorocznych stawek. W środę w siedzibie PKSu odbyły się negocjacje kierowców z restrukturyzatorem. - "Związki zawodowe oczekują wzrostu wynagrodzeń. Jeżeli związkowcy potrafią wskazać źródła finansowania tego wzrostu będę z tego powodu bardzo szczęśliwy i na pewno dojdzie do porozumienia. Natomiast jeżeli postulaty związkowców ograniczą się tylko i wyłącznie do podwyżek to niestety ciężko będzie dojść do porozumienia. Moje stanowisko dotyczące sytuacji finansowej spółki nie zmieniło się i nie pozwala mi ono podjąć decyzji o jakichkolwiek podwyżkach wynagrodzeń".- dodaje nasz rozmówca

Na dzień dzisiejszy wiadomo, że wczorajsze rozmowy nie przyniosły żadnego rozwiązania dlatego też zostanie powołany mediator, który przeprowadzi rokowania pomiędzy załogą a zarządcą. Efekty prowadzonej restrukturyzacji powinny być znane maksymalnie do końca lutego.

 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: