Czy będą kolejne strajki w PKS Szczecinek?

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-01-25 14:11:16
Czy będą kolejne strajki w PKS Szczecinek?
  • Foto: TV Gawex

Widmo ponownego strajku w szczecineckim PKSie wisi w powietrzu. Kierowcy domagają się od restrukturyzatora powrotu do wcześniejszej stawki. Jeśli żądanie to nie zostanie spełnione do końca stycznia, odbędzie się kolejny strajk. Starosta szczecinecki, który w chwili obecnej nie ma wpływu na sytuację obawia się, że kolejny protest może być gwoździem do trumny szczecineckiego PKSu.

Szczecinecka spółka PKS od 23 listopada 2018 roku jest w rękach sędziego komisarza, który wyznaczył tzw. restrukturyzatora do przeprowadzenia restrukturyzacji sanacyjnej. Polega to m.in. na redukcji nierentownych działań, ograniczeniu kosztów, wdrożeniu postępowania układowego oraz znalezieniu potencjalnego inwestora, który mógłby nabyć udziały spółki. Niestety, nie wszystkie działania  znajdują poparcie u kierowców, którzy żądają przywrócenia starych stawek godzinowych. Aby osiągnąć cel podjęto działania protestacyjne. Przypomnijmy, w pierwszych dniach stycznia kilkunastu kierowców poszło na tzw. L4 co spowodowało paraliż dowozów szkolnych.
Kierowcy domagali się wówczas  przywrócenia stawek, wynegocjowanych w listopadzie w roku ubiegłym, a które decyzją restrukturyzatora zostały zmniejszone, z powodu wdrożenia restrukturyzacji sanacyjnej. W chwili obecnej widmo kolejnego strajku ponownie zawisło w powietrzu.
W tej chwili związki zawodowe przedstawiły żądania, że jeśli do 31 stycznia nie wróci się do starego systemu wynagradzania czyli do 18 zł/h to kierowcy podejmą kolejny strajk. 
Dzisiaj tak naprawdę jest to problem restrukturyzatora ponieważ to on jest rozliczany przed sędzią komisarzem, a restrukturyzacja sanacyjna sama z siebie mówi o tym, że trzeba we wszelki możliwy sposób ograniczać wydatki po to żeby zbilansować stronę dochodową i wydatkową".
- powiedział nam starosta szczecinecki Krzysztof Lis. 

Obecnie prowadzone są rozmowy z potencjalnymi inwestorami, którzy wyrazili zainteresowanie nabyciem zorganizowanej spółki w systemie ustawy o restrukturyzacji sanacyjnej.
"Polega to na tym, że kończy się restrukturyzacja i wchodzi się w zamkniętą upadłość. Oczywiście, zainteresowane podmioty obserwują czy z tej spółki w bliższej bądź dalszej perspektywie można wycisnąć najpierw zero, a później mieć zyski, bo przecież po to się taki podmiot kupuje.  Kierowcy traktując swoją pracę w taki sposób na pewno nam w tym nie pomagają. Dlatego może się okazać, iż zainteresowany podmiot zrezygnuje,a wtedy bardzo prawdopodobnym jest, że restrukturyzator nie widząc możliwości prowadzenia dalszej restrukturyzacji, tym samym doprowadzenia spółki do innej sytuacji finansowej 1 marca br. może ogłosić za zgodą sądu upadłość spółki PKS Szczecinek." - kończy starosta. 
 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: