Odstrzał dzików w Polsce. Czy jest konieczny?

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-01-10 14:48:16
Odstrzał dzików w Polsce. Czy jest konieczny?
  • Foto: TV Gawex

12 stycznia w całej Polsce rozpocznie się odstrzał dzików. Sytuacja jest bardzo kontrowersyjna. Z jednej strony masowe polowania są rekomendowane przez ministerstwa środowiska i rolnictwa gdyż mają one służyć walce z ASF. Głosy sprzeciwu pojawiły się ze strony myśliwych czy ekologów, którzy twierdzą, że działania te doprowadzą do zaniku tego gatunku w Polsce. W sieci pojawiło się już kilka petycji do premiera o wstrzymanie tych działań. 

Odstrzał dzików to aktualnie najgłośniejszy temat w Polsce. Mówią o nim politycy, ekolodzy, myśliwi, w tym temacie głos zabierają również ludzie związani z kulturą, a nawet celebryci. Na czym ten problem polega i od czego to wszystko się zaczęło? W Polsce zaczęły występować ogniska ASF, czyli choroby występującej u dzików, która przenosi się na trzodę chlewną. - mówi Bernard Ogrodniczak, Prezes Koła Łowieckiego Ostoja Szczecinek.

W związku z tym podjęte zostały decyzje o odstrzale dzików na terenie całej Polski. Początkowa decyzja, wydana przez Głównego Lekarza Weterynarii mówiła o tym, by redukcja odbywała się wyłącznie wokół terenów, gdzie występuje wirus ASF, bez ingerowania w obszar, gdzie żyją te zwierzęta. 

Lekarz weterynarii wydał taką decyzję, ale nagle się okazuje, że Polski Związek Łowiecki przysyła nam wytyczne, że te polowania wielkoobszarowe mają się odbyć na terenie całej Polski, co jest dla nas zaskoczeniem. Mówiąc szczerze, problem ASF występuje  przede wszystkim po wschodniej stronie kraju, więc dlaczego my mamy u nas organizować odstrzał w celu redukcji tego dzika. - komentuje nas rozmówca i dodaje: Zrobi się z nas rzeźników, którzy są nastawieni wyłącznie na chęć jakiegoś zysku, a my jako myśliwi nie wyrażamy żadnego poparcia na takie działania, a wręcz przeciwnie. Uważamy, że jest to po prostu barbarzyństwo. 

Cała rozmowa z Bernardem Ogrodniczakiem, Prezesem Koła Łowieckiego Ostoja Szczecinek, już jutro w naszym programie lokalnym. 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: