Większe opłaty za ogrzewanie w tym roku

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-01-09 15:16:28
Większe opłaty za ogrzewanie w tym roku
  • Foto: TV Gawex

Mieszkańców Szczecinka korzystających z usług Miejskiej Energetyki Cieplnej czeka podwyżka. Nowa taryfa zacznie obowiązywać już od 15 stycznia bieżącego roku. Jak powiedział nam prezes MECu Marek Szabałowski, czynniki które spowodowały wzrost cen są zewnętrzne. Są to m.in podwyżka cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla oraz wysokie ceny paliw technologicznych.

Miejska Energetyka Cieplna w Szczecinku zapowiada rychły wzrost cen za energię cieplną. Od 15 stycznia tego roku użytkownicy MEC-u będą mieli do zapłaty o 7% więcej niż w roku ubiegłym. Jak poinformował nas prezes MEC-u Marek Szabałowski, wzrost cen uzależniony jest od czynników zewnętrznych. Po pierwsze nastąpiła spora podwyżka uprawnień do emisji dwutlenku węgla jak również cały czas utrzymują się wysokie ceny paliw technologicznych. Jeszcze dwa lata temu cena za jedno uprawnienie wynosiła od 5 do 7 euro. W roku obecnym stawka ta wzrosła do 23 euro co w przeliczeniu na złotówki wychodzi, że do każdej tony węgla spółka musi dodać koszt 22O zł.W dodatku każdego roku pula nieodpłatnych uprawnień przyznawanych spółce zmniejsza się.

Zatem powstaje pytanie - ile przeciętny mieszkaniec będzie musiał zapłacić za ogrzewanie w tym roku?

Mamy dziesięć grup taryfowych ceny kształtują się od 65 zł za GJ do 85 zł (brutto)za GJ. Ceny te zależą od grup taryfowych, a także od tego kto jest właścicielem węzła ciepłowniczego, bo to jest podstawowy podział, który jest w taryfie.  - powiedział Marek Szabałowski prezes MEC Szczecinek. 

Komentarze (2)

Baba 2019-01-10 00:08

Ok. Skoro ma być większe to niech mec zakłada opomiarowania przed okresem grzewczym i zdejmuje je po zakonczeniu. Bo w okresie letnim grzeje słońce a nie kaloryfer.

Iwka 2019-01-12 09:03

Zgadzam się z Panią powyżej..Lato było gorące i mierniki pobierały ciepło z powietrza w mieszkaniu a tego przy rozliczeniu nikt nie bierze pod uwagę i muszę płacić nie za zużyte ciepło z kaloryfera tylko większość z powietrza..i to jest czyste złodziejstwo..czemu nie są spisywane zużyte ciepło na koniec sezonu grzewczego ?

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: