W koszalińskim escape roomie było wiele zaniedbań - wstępne wnioski straży pożarnej

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-01-05 12:25:31
W koszalińskim escape roomie było wiele zaniedbań - wstępne wnioski straży pożarnej
  • Foto: PAP/Marcin Bielecki

Wczoraj (04.01) w Koszalinie doszło do ogromnej tragedii. W wyniku pożaru w tzw. escape roomie śmierć poniosło 5 osób, a jedna została ciężko ranna. Według wstępnych ustaleń straży pożarnej wynika, że w koszalińskim escape roomie było wiele zaniedbań m.in. urządzenia grzewcze znajdowały się stanowczo za blisko materiałów łatwopalnych, z kolei instalacje elektryczne były zrobione prowizorycznie. Nie było też przewidzianej drogi ewakuacji.

- Spotkało nas ogromne nieszczęście, zginęło 5 młodych dziewcząt. Przyczynę pożaru bada prokuratura i policja - powiedział portalowi wp.pl komendant główny Państwowej Straży Pożarnej Leszek Suski. W regulaminie było napisane, że małoletni mogą brać udział w zabawie pod opieką osoby dorosłej. Osoba odpowiedzialna za prowadzenie tej działalności, 26-letni mężczyzna, w chwili wybuchu pożaru prawdopodobnie nie znajdował się w pomieszczeniu. Gaśnice nie zostały użyte.
Podczas konferencji prasowej komendant główny Państwowej Straży Pożarnej Leszek Suski podkreślił, że strażacy pojawili się na miejscu bardzo szybko - Wyjechaliśmy po minucie od zgłoszenia, dojazd zajął 4 minuty. Ofiary wydobyliśmy po kilkunastu minutach. Niestety, nie udało nam się ich uratować. Śmierć nastąpiła na skutek spalenia materiałów toksycznych.  Pomieszczenie, które było przeznaczone na tzw. escape room miało powierzchnię 7,3 m2 i było prowizorycznie wyposażone. Jednak aby dostać się do niego trzeba było użyć specjalistycznego sprzętu i siły.

Tuż po tragedii Joachim Brudziński, szef resortu MSWiA nakazał kontrolę tego typu obiektów w całej Polsce. Na swoim twitterze napisał:
-W związku z tragedią w Koszalinie pragnę przekazać wyrazy współczucia i żalu dla rodzin ofiar pożaru. Poleciłem Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej wszczęcie kontroli przeciwpożarowych we wszystkich obiektach tego typu w kraju.  Dziś w całym kraju odbywają się kontrole we wszystkich tego typu miejscach.
Joachim Brudziński zapewnił też o wsparciu dla rodzin ofiar tej tragedii: Rodziny ofiar tragedii w Koszalinie mogą liczyć na pełne wsparcie służb @MSWiA_GOV_PL oraz administracji państwa. W drodze do Koszalina jest wojewoda zachodniopomorski @tomaszhinc.- czytamy na twitterze szefa MSWiA.

Ordynariusz Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, ks. bp Edward Dajczak odwołał zaplanowany na niedzielę Orszak Trzech Króli i ogłosił niedzielę dniem żałoby w Koszalinie.  Również inne instytucje kulturalne działające w Koszalinie odwołały zaplanowane seanse, spektakle i koncerty.
-Ta niewyobrażalna tragedia nie pozwala nam na radosne świętowanie. Chcemy również i w taki sposób wyrazić naszą solidarność z tymi, którzy cierpią – poinformował w oficjalnym komunikacie biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej ks. bp Edward Dajczak.

W niedzielę o 12:00 odbędzie się Msza Święta w intencji ofiar i ich rodzin, której przewodniczył będzie ks. bp Edward Dajczak. Tuż po Mszy św. na placu przed ratuszem odbędzie się wspólna modlitwa. 

 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: